Çarşamba, 13 Aralık 2017
.
13
Eskişehir
.
Şahin Çanak

Amaç ev sahibi mi yapmak derneğe üye mi bulmak ?

Emeklinin kanayan yarası ev sahibi olmak

Değerli okurlarım, bu yazımda sizlere Eskişehir’de yaşayan binlerce emekli vatandaşın 2 yıl önceki ev sahibi olma umuduyla ilgili bilgiler aktaracağım. Tam 2 yıl önce emekli vatandaşların TOKİ’den uygun fiyata ev sahibi olacaklarını duymuştuk.

Geçen 2 yıl içerisinde Eskişehir’de emekli vatandaşlar için TOKİ tarafından ne bir ev yapıldı ne de herhangi bir uygulama yapıldı. Ancak vatandaşın umudu 2 yıl önceki gibi taze. 10 Ağustos 2015 tarihinde Türkiye Emekliler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Arif Duru, emeklilerin TOKİ’den ev sahibi olabileceğini öne sürdü ve ev sahibi olmak isteyen emeklilerin ön taleplerini Türkiye Emekliler Derneği Eskişehir Şubesine bildirmeleri gerektiğini söylemişti.

2015 yılında Türkiye Emekliler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Arif Duru şu açıklamayı yaptı. Konuyla ilgili ilk önce Eskişehir Valiliği ile irtibata geçildiğini belirten Duru, “5 Haziran 2015 tarih ve 14 sayılı yazımızla, TC Eskişehir Valiliği’ne müracaatımız neticesinde valiliğimiz konuyu 11 Haziran 2015 tarih 42849264-490-7230 sayılı yazıları ile talebimizi Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığına (TOKİ) iletmiştir. Bu talebimizin, Türkiye Emekliler Derneği Eskişehir Şubesinin, valiliğimiz üzerinden başvuruda bulunmaları ve ‘Valiliğimizin taahhüt vermesi halinde önerilen alanlar üzerinde konut projesi yapılması idaremiz tarafından değerlendirilecektir’ şeklinde TOKİ’den yanıt alınmıştır. Daha sonra 27 Temmuz 2015 tarih ve 144 sayılı yazımızla Tepebaşı Belediye Başkanlığına başvuruda bulunarak TOKİ’ye ait tapu örnekleri, imar plan örneği ve hava fotoğraflarını 31 Temmuz 2015 tarihli ve 2603 tep.001/18 sayılı yazıları ile resmi yazımıza cevap alınmıştır. Ardından, 31 Temmuz 2015 tarih ve 146 sayılı yazımızla tekrar Eskişehir Valiliğine başvurumuz gerçekleşmiştir. Bu çalışmalarımızdan ön talepten faydalanmak isteyen üyelerimizi, Türkiye Emekliler Derneği Eskişehir Şube Başkanlığına müracaat ederek ön kayıt yaptırmalarını önemle rica ederiz. Ayrıca bu imkândan dernek üyelerinin istifade edeceği, ancak istifade etmek isteyen emeklilerinde biran önce derneğimize kayıt yaptırmalarını rica ederiz” şeklinde konuştu.


Buraya kadar her şey normal. Ancak normal olmayan “Ayrıca bu imkandan dernek üyelerinin istifade edeceği, ancak istifade etmek isteyen emeklilerinde biran önce derneğimize kayıt yaptırmalarını rica ederiz” ifadesi. Bu ifade akla şu soruyu getiriyor, koskoca TOKİ işini gücünü bırakıp Eskişehir Emekliler Derneğine üye olan vatandaşa mı ev verecek?

Yapılan haberin ardında yüzlerce emekli derneğin yolunu tuttu. 20 lira veren derneğe üye oldu. Burada akla gelen zar zor geçinen emekliyi ev sahibimi yapmak yoksa derneğe üye olarak ceplerinde olan üç kuruş parayı mı almak?
Aradan tam 2 yıl geçti ancak ne emekli vatandaş için yapılan bir ev ne de dikilen bir taş. Her şey garibim emekliyi kandırmak.