Çarşamba, 13 Aralık 2017
.
13
Eskişehir
.
Salih Güven

Bayramı "Bayram" edelim

Bayramlar kimisine göre “uzat ellerini bayramlaşalım” diye dokunmanın ve yaklaşmanın hasretini dile getirirken, kimisine göre de kendisini hüzün dalgalarına teslim etmiş, “bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime” diyerek hasret acısını kalp yarası ile ifade ederken

 Milli şarimiz Mehmed Akif  Ersoy;
“Âfak bütün hande, cihân başka cihândır,
Bayram ne kadar hoş, ne şerâretli zamandır. “ şiiriyle   

Üstad Necip Fazıl Kısakürek;  

“Ölüm ölene bayram, bayrama sevinmek var;

 Oh ne güzel, bayramda tahta ata binmek var” şiiriyle

Bir başka şairimiz Abdurrahim Karakoç

“Yaza dönsün kışınız, bayramlar bayram olsun
Dert görmesin başınız, bayramlar bayram olsun
Otlar/dikenler dolsun Nemrut'ların çanına
Kolay gelsin işiniz, bayramlar bayram olsun.” Şiiriyle

, Aşık Davut Sulari”de

 “Bugün bayram günü derler alem eğlenir 
Sen bizim yaylaya gel başın için 
Dertliler oturmuş derdin söyleşir 
Etme intizarı gül başın için “  şiiriyle  anlatır,

Bayram sevinçlerin ve mutlulukların doya doya ve coşkuyla yaşandığı ve paylaşıldığı gündür. Bayram dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu, küskünlerin aralarındaki kin ve nefret duvarlarını yıkıp attıkları gündür.Bayram gözden uzaklardakilerin hatırlandığı, gönülden uzaklardakilerin kucaklandığı gündür.Bayram çocukların mutluluklarının gözlerinden, yetimlerin hüznünün yüzlerinden okunduğu gündür.Bayram bizleri bin bir meşakkatle ve çileyle büyüten, her birimizi birer yuva sahibi yapıp köşesine çekilen, mutlu haberlerimizi aldıklarında bizlerden fazla sevinen, hüzünlü haberlerimize bizlerden daha çok üzülen anne ve babalarımızın, nine ve dedelerimizin yolumuzu beklediği gündür. Bayram uzun zamandır aramadığımız dostlarımızın, belki yıllardır kapısını çalmadığımız komşularımızın varlığımızdan ve hala unutulmadıklarından haberdar edilme günüdür.Bayram sıla ı rahimin yapıldığı gündür,  Bayram affedilmeyi beklemektense affetmenin büyüklüğünün yaşanacağı gündür. 

Gelin bayramı "bayram" edelim. 

Arınmış olan gönüllerimizi herkese açalım. 

Çocukluğumuzda yaşadığımız bayramları bir hatırlayalım. Bizlere bayramı unutulmaz kılan her ne var idiyse bu gün bizde onları yapalım. Bize unutulmaz bayram hatıraları bırakanlara olan borcumuzu ödeyelim. 

Önce evimizden, ebeveynlerimizden, akrabalarımızdan, komşularımızdan başlayarak tüm insanlarla olan muhabbet bağlarını yeniden tesis edelim, güçlendirelim. Varsa husumetleri izale edelim, unutalım, hiç yaşanmamış sayalım. 

Bir yetimin başını okşayalım. Yetim olmanın dayanılmaz acısını hafifletelim. 

Bir kimsesize kimse olalım. 

. Gelin Hz. Mevlana'nın dediği gibi:"Düne ait ne varsa dünle beraber geçti cancağızım. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım" diyelim. Buna var olan herkesi unuttuklarını ve ihmal ettiklerini hatırlamaya, kalbini kırdıklarını tamir etmeye, gönlünü yıkanları affetmeye...Çocukları sevindirmeye, yetimlerin yüzünü güldürmeye, yaşlıları unutulmuşluk girdabından çıkarmaya...Gönlünü ve kalbini muhabbetle herkese açmaya davet ediyorum...."

*Damağınızı, ruhunuzu ve çevrenizi tatlandıran, gerçekten güzel ve bereketli bir Kurban bayramı geçirmeniz dileğiyle  Hayırlı Bayramlar...