Çarşamba, 13 Aralık 2017
.
13
Eskişehir
.
Nurten Havan

Çakralar, Meridyenler ve 5 Element Sistemi

Bu yazımda kadim bilgilerden günümüze kadar ulaşan farklı bir konuyu anlatıyorum.

Enerji bedenimizin temel özelliklerinden bahsedeceğim. Her şey enerjiden oluşuyor ve her şey enerjiye dönüşüyor.

Çi, evrensel enerjidir,  yin ve yang’dan meydana gelmiştir. Pozitif ve negatif, ışık ve karanlık, sıcak ve soğuk gibi farklı kutuplar bütünü oluşturuyor.

Enerji bedenimiz 7 temel çakra, enerji dönüşüm ve dağılım merkezi içerir. Sayıları çok daha fazla olan bu çakralardan  evrensel enerji bedenimize girer ve yayılır. Enerjinin bedenimizdeki dağılım yollarına meridyen ,  nadi  gibi isimler verilmiştir.

Üç yüz bin nadiden söz eden kaynaklar vardır.

Temel meridyenlerin sayısı çok daha azdır.

Karaciğer meridyeni, dalak meridyeni, kalp meridyeni gibi organlarımızla bağlantılı meridyenlerle birlikte,  üçlü ısıtıcı, organ dejenerasyonu gibi daha geniş kapsamlı meridyenlerimiz de var  ve  hepsinin 24 saat içinde farklı saatlerde enerji  yoğunluğu olmaktadır.

Toprak, metal, su, ateş ve  ağaç ;  bu 5 temel elementten organik bedenimiz oluşur.

Hepsi birbiriyle bağlantılıdır ve birbirini etkiler. Örnek, mesane meridyeni su elementiyle doğrudan ilişkilidir ve ikinci çakradan  enerjetik olarak beslenir.

Birinci çakra, kök çakramız, oturduğumuzda yerle temas eden kuyruk sokumu bölgesindedir, toprak elementine bağlıdır. Duru görü ile görebilenler rengini kırmızı olarak tanımlar.

Temel ihtiyaçlarımızla ilgilidir. Birinci çakra sağlıklı olduğunda kendimizi güvende hissederiz, dinç, sağlıklı ve enerjik oluruz.

İkinci çakra, sakral çakramız  temel ihtiyaçlarımızın ötesine geçip başkalarıyla ilişki kurduğumuz merkezdir; yaşama gücünü, algıyı, duyarlılığı, esnekliği temsil eder.

Sevinç ve zevkle ilgilidir. Rengi turuncudur, su elementi ile ilişkilidir. Üreme, cinsellik, başarı, bütünlük duygusu ikinci çakramızla doğrudan bağlantılıdır.

Solar pleksus -  güneş ağı çakrası, kalp çakrası, boğaz çakrası, üçüncü göz çakrası, tepe çakrası gibi isimler verilen üç, dört, beş, altı, ve yedinci  çakraların da ilk iki çakramız gibi temel özellikleri, farklı organ ve sistem bağlantıları vardır.

Özetle çakralar, enerji meridyenleri ve 5 element sistemi sağlığımızla doğrudan ilişkilidir ve elbette şifa sanatları için bu bilgiler çok değerlidir.

 Psikosomatik hastalıklar olarak adlandırılan rahatsızlıkların bir çoğu, meridyen ve çakraları düzenleyici terapilerle çok kolay ve kısa sürede şifa buluyor.

Panik atak, depressif  duygu durumlar, uyku bozuklukları, bulantı,  şişkinlik gibi sindirim sistemi sorunları ve çarpıntılar gibi rahatsız edici belirtilerde, tıbbi bir neden bulunamıyorsa, çözüm enerji meridyenleri ve çakra sisteminde  olabilir..

Biyoenerji uygulamaları, yukarıda anlattığım rahatsızlıklarda ve daha fazlasında, başarılı bir şekilde, meridyen – çakra düzensizliklerini kısa sürede çözümler.

Bilgiyle, sağlıkla yaşam yolumuzda yürümek dileğiyle…