Eskişehir 29 °C
Gerekli çoğunluğu sağlamış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz

Gerekli çoğunluğu sağlamış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz

Kamuda çalışan sağlık işçileri adına toplu iş sözleşmesi yetki tespiti Hak-İş ve Öz Sağlık -İş sendikalarına verildi.


  • Facebookta Paylaş

Öz Sağlık-İş sendikasından yapılan yazılı açıklamada; Kamuda çalışan sağlık işçileri adına toplu iş sözleşmesi yetki tespiti Hak-İş ve Öz Sağlık -İş sendikalarına verildiği aktarıldı.

Öz Sağlık-İş sendikasının açıklaması şöyle;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü, 14.12.2018 tarih ve E.863591 sayılı yetki tespiti ile T.C Sağlık Bakanlığı ve bağlı işyerlerinde, sağlık iş kolunda çalışmakta olan 18940 işçiden 10912'sinin üyesi bulunduğu Öz Sağlık-İş sendikasına, işletme toplu iş sözleşmesi yapmak için gerekli çoğunluğu sağladığının tespit edildiği resmi yazı ile bildirildi.

Genel Başkan Devlet Sert yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

İlgili mevzuat gereği, Aile, Çlaışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tamamlanan yetki tespiti sürecinde, eski kadrolu - yeni kadrolu (696 KHK ile kadroya alınan işçiler) gibi herhangi bir ayırım gözetilmeksizin Sağlık Bakanlığına bağlı tüm işyerlerinde (899 işyeri) çalışmakta olan sağlık işçilerinin toplam sayısı üzerinden yapılan incelemeler neticesinde işletme toplu iş sözleşmesi için yasanın aradığı gerekli çoğunluğu sağlamış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin "iş ve sosyal hayat" tan kaynaklanan hakları için öncü rolünü üstlenen, yenilikçi ve dinamik bir sendika olmayı öngören sendikamız, gerek 696 sayılı KHK ile kadroya alınan sağlık işçileri, gerekse öteden beri kadrolu olarak çalışan işçilerinin hak ve menfaatlerini korumak, geliştirmek ve günümüz şartlarına uygun şekilde güncellemek için gerekli çalışmaları yürütmekle birlikte Konfederasyonumuz HAK-İŞ öncülüğünde Sağlık Bakanlığında kurulan komisyon çalışmalarına üyelerini temsilen katılarak sağlık işçilerinin sorunlarının çözümü noktasında gerekli çalışmalara debam etmektedir.

Örgütlenme sürecindeki çalışmalarımızda büyük rolü olan konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan'a, kardeş sendikalarımıza, teşkilatımıza, HAK-İŞ ve sendikamız il başkanlarımıza ve bizlerden desteğini bir an olsun esirgemeyen üyelerimize sendikamıza gösterdikleri güven ve destek için teşekkür ediyoruz.

Bu vesile ile Sağlık Bakanlığına bağlı iş yerlerinde çalışmakta olan tüm sağlık işçilerini, sendikamız ÖZ SAĞLIK-İŞ ailesine katılmak üzere üye olmaya davet ediyoruz. Saygılarımla.

Genel Başkan; Devlet SERT

Haber İçin Oy Kullanmak İstermisiniz?

Henüz yorum yok, ilk yorumu yapın, tartışmayı başlatın