Perşembe, 19 Nisan 2018
.
19
Eskişehir
.
adscode
chevron_left chevron_right
Gündem

Orman Bakanlığından Şehr-i Derya açıklaması

Eskişehir’de “Şehr-i Derya” olarak da adlandırılan DSİ’ye ait rekreasyon alanı ile alakalı basında çıkan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Orman Bakanlığından Şehr-i Derya açıklamasıHaberlere konu olan Kanlıpınar Göleti, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesinde DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 1978 yılında sulama ve taşkın koruma maksadıyla inşa edilmiş ancak; Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi bu alana kurulduğundan Kanlıpınar Göleti rekreasyon maksatlı hizmet vermeye devam etmiştir.

Bu gölet yerleşim yerlerine yakın olduğundan dolayı etrafının rekreasyon maksatlı kullanılması gayesiyle işletmesi 6200 sayılı Kanun’un 2.maddesinin (k) fıkrası uyarınca ve devir sözleşmesi esasları dahilinde 12.03.2012 tarihinde Odunpazarı Belediyesine 5 (beş) yıllığına devri uygun görülmüştür.

Ülkemizde meydana gelen orman yangınlarında helikopterlerin etkili kullanımını sağlamak ve yangına müdahale sürelerini kısaltmak için ormanlık alanlardan su temini maksadıyla bu depolama alanları Orman Genel Müdürlüğü’nün istifadesine sunulmuştur. Bu çerçevede DSİ tarafından inşa edilen bütün baraj ve göletlerde Orman Genel Müdürlüğü orman yangınlarını söndürme maksadıyla su almaktadır.

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı orman yangınlarında ihtiyaç olması halinde kolay bir şekilde buradan su alınması maksadıyla Kanlıpınar Göleti’nin işletmesini bizzat kendisi yapacaktır. Rekreasyon maksadıyla başta Odunpazarı Belediyesi olmak üzere bütün Eskişehirli vatandaşlarımızın etkin istifade etmeleri için her türlü hizmet sağlanacaktır. Temel arzumuz Eskişehirli vatandaşlarımızın daha kaliteli ve etkin hizmetlere kolaylıkla ulaşmasını sağlamaktır.

 Haberlerde iddia edildiği gibi politik bir yaklaşım sergilenmesi söz konusu değildir. 
Zira 2014 yılındaki belediye seçimlerinden sonra sözleşme devam ettirilmiştir. Gölet ile mütemmim cüz olan rekreasyon alanı bir bütün halinde işletilecek, Şehr-i Derya Parkı bundan sonra da Eskişehirlilere en iyi şekilde hizmet vermeye devam edecektir.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bakanlığı döneminde Eskişehir’e ayrıca bir önem vermiş, Eskişehir’in hak ettiği yatırımları alması için elinden geleni yapmış, yapılan yatırımları da yakinen takip etmiştir. AK Parti Hükümetleri tarafından Eskişehir’e son 14 yılda 15 milyar TL tutarında yatırım yapılmıştır. Bu rakamın 1 milyar 217 milyon TL’si de Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmiştir.

 Bakanlığımızca Eskişehir’de 8 adet baraj ve 6 adet gölet inşa edilmiş,  86.080 dekar arazi sulamaya açılmış ve çiftçilerimize yıllık 38 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. Ayrıca 27 derenin ıslahı tamamlanmıştır. Ormancılık alanında da büyük başarılara imza atılmış, 63 milyon fidan toprak buluşturulmuş, 1 şehir ormanı, 7 bal ormanı ve 12 mesire yeri tesis edilmiştir.  Orman mahallelerinde yaşayan 4.718 aileye 39,3 milyon TL ferdi kredi ve hibe desteği sağlanmış ve orman mahallelerinde yaşayan ailelerimiz için yeni gelir kapıları açılmıştır. 21 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 
5 adet Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ve 1 adet Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kurulmuştur.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE