Çarşamba, 13 Aralık 2017
.
13
Eskişehir
.
Gülseren Şenyüzlü

Güzelim coğrafyanın üzerinde bir aykırı bulut eğitimsizlik…

Eğitimci olarak toplumda önde olan kişilerin davranışlarına, konuşmalarına dikkat etmeleri gerektiğini söylerim hep. Sıradan kişiler değil onlar, istedikleri gibi konuşma, davranma hakkına sahip değiller.

Göz önünde olmanın da bir bedeli var elbet. “Hem karnım doysun hem pastam dursun.” yok öyle bir şey… Bu çocuklar, gençler bizim, bizden büyüklerinden örnek alıyor. Hele de sporcular, sanatçılar gençlerin en çok örnek aldığı kişiler.

 Ünlü olmanın sorumlulukları var, bu sorumlulukları üstlenemeyeceklerse çekilsinler köşelerine, toplumu olumsuz etkilemesinler.

Maçlarda kaç gencimizi kaybettik, kontrol edilemeyen öfke uğruna. Kimi örnek aldı bu gençler sorarım sizlere…

Neden spora, müziğe, folklora, tiyatroya yönlendiriyoruz çocuklarımızı… Hem eğlensinler hem sosyalleşsinler diye. Toplum içinde nasıl davranacaklarını öğreniyorlar bu etkinliklerde, insan ilişkilerini, öfke kontrolünü, çevresindekilere saygılı olmayı.

Bu etkinliklerde öğreticilere büyük sorumluluklar düşüyor. Temizlik, giyim kuşam, konuşma konusunda dikkatli olmak zorundalar, zorundayız. Çünkü bizi örnek alacak çocuklarımız.

Eğitici küfür edemez, kavga edemez, uygunsuz hareketler yapamaz. Hele hele topluma mal olmuş sanatçı, sporcu bu olumsuz davranışlarda hiç mi hiç bulunamaz.

Sokak kavgalarında kaç gencimizi yitirdik, kim sorumluları… Herkes üzerine düşen görevi yapmak zorunda… Hele de topluma mal olmuş kişiler.

Eğitimci olarak bunu bilir bunu söylerim.