Çarşamba, 13 Aralık 2017
.
13
Eskişehir
.
Birtürk Özkavak

İşçiler Tatil Yapabiliyor mu?

Yaz ayları malum yıllık izinlerin alındığı ‘’tatile çıkıldığı aylar. Çok yoğun ve yorucu çalışma ortamının ardından biraz olsun dinlenebilmek tatil yapabilmek, insanın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi açısından gerekli.

Peki, pratikte nasıl oluyor tatil izin dinlenme durumları. Geçtiğimiz günlerde bazı işçi arkadaşlarla konuşmuştuk nasıl izin yapıyorlar nerede geçiriyorlar diye. Aldığım yanıtlar sohbete katılan işçi arkadaşlardan sadece birinin ‘’tatil’’ yapabildiği Akdeniz kıyısında mütevazı bir otelde kalabildiği yönündeydi.

Ülkemizde işsizlik önemli bir sorun. İyi bir iş bulmak, iyi çalışma koşulları, iyi bir ücret neredeyse rüya. Bütün bunların yanında izine ayrılabilmek, izine ayrıldınsa dinlenebilmek, iyi bir tatil yapabilmek işçiler için neredeyse imkânsız.

İşçi arkadaşlarımızla sohbetimizi biraz detaylandırmak isterim. İsimlerini çalıştıkları yerleri vb anlatmayacağım. Arkadaşlar ağırlıklı olarak metal sanayinde hemen hepsi asgari ücretin biraz üzerinde 4-10 yıldır vb çalışıyorlar. Fazla mesaiye falan kalıyorlar. İlk yıllarda izin kullanamamışlar çoğu. Yavaş yavaş bir hafta en fazla 10 gün civarında izin kullanmaya başlamışlar. Sadece birisi iki parça halinde 20 gün izin kullanabildiğini söyledi. İzinlerde köye gidip bağ bahçe işlerinde yardımcı olanlar, dönüşte kışlık erzak vb hazırlayanlar çoğunlukta. İzin dönemleri onlar için ek gelir ya da yeni bir çalışma alanı. Çocuklar için iyi oluyor biz tarlada vs uğraşırken onlar köyde koşturuyor diyorlar. En azından onlar şehrin gürültüsünden kalabalıkta kurtulup doğayı hayvanları falan görüyor diyorlar. Arkadaşlar birisi badana boya işleri yaptığını 7 günlük izinde 5 gün çalışacağını belki son 2 gün İzmir’e tanıdıkların düğününe gideceklerini birkaç gün değişik yerleri göreceğini söylüyor. Bir işçi arkadaşta zaten iki iş birden yaptığını, izine çıkınca diğerine devam edeceğini söylüyor. İşçi arkadaşlar sadece birkaç büyük fabrikanın işçilerinin oda eski işçilerin tatile çıkabildiğini denize falan gidebildiklerini söylüyor. İzne çıkmanın iyi bir tatil geçirmenin eskiden olduğunu, şimdi ücretlerin düşük olduğunu iyi bir tatile yetmeyeceğini, zaten izne yarılamanın da giderek zorlaştığını ifade ediyorlar. Bu işçi arkadaşların anlattıklarının genel durum hakkında bilgi verdiğini düşünmek için yeterince gözlemimiz var.

Geldiğimiz noktada oturduğumuz evleri yapan, giydiğimiz giyecekleri, ayakkabıları evdeki eşyalarımızı yapan… her şeyde emeği olan işçilere insanca yaşamak dinlenmek tatile çıkmak bir rüya.

İşçiler elbette insanca yaşama, çalışma koşullarına sahip olmalıdır. Kendisinin ailesinin ihtiyaçlarını karşılayacak iyi bir ücrete sahip olmalıdır. Tatbiki ailesiyle dinlenme tatil yapabilme koşullarına ücretine sahip olmalıdır. Bunları söylerken işçilerin iyi bir yaşam, ücret, dinlenme ve tatil hakkının kendiliğinde patronların lütfuyla olmayacağını bunun için hep birlikte mücadele etmenin, mücadeleci sendikalarda buluşmanın gereği ortadadır.

İnsanca yaşayacağımız, ailemizle, dostlarımızla tatil yapabileceğimiz, dinlenebileceğimiz mutlu bir ülkede yaşamak dileğiyle.