Çarşamba, 13 Aralık 2017
.
13
Eskişehir
.
Gülseren Şenyüzlü

Lions’ lar Çocuk Kanserlerine Dikkat Çekecek…

14 Şubat “ Sevgililer Günü” kalpler çiçekler ve çikolatalarla kutlanırken bir sonraki gün hakkında pek kimse bir şey bilmiyor.

15 Şubat “ Çocuk Kanserleri Günü “… Uluslararası Kanserli Çocuklar Ebeveyn Örgütleri Konfederasyonu ve Dünya Çocukluk Çağı Kanseri Vakfı gibi kurumların öncülüğünde her yıl dünyada farkındalık yaratmak amacıyla çalışıyorlar. Ve bizim en önemli sevgililerimiz olan çocuklarımızın sağlığı konusunda bilinçlenmek için önemli bir gün.

Kanserlerin yaklaşık %2-4’ünü çocukluk çağı kanserleri oluşturuyor. İstatistiklere göre çocuklarda kanser görülme sıklığı son 20 -30 yılda artma eğiliminde. Bu artışın nedeni henüz aydınlatılabilmiş değil. Beslenme ve yaşam tarzındaki değişikliklerin neden olabileceği speküle edilmekte.

Yunus Emre Lions Kulüp de son yıllarda büyük artış gösteren bu konuya dikkat çekmek için konunun uzmanlarıyla çalışmaya başladı bile…

Bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla “ Çocuk Kanseri Farkındalık Sempozyumu” kararı aldılar.

Eskişehir Yunus Emre Lions Kulüp Başkanı Dr. Yurdaer Kaynak yönetiminde konunun uzmanlarını buluşturmak amacıyla oluşturulan “ Çocuk Kanseri Hazırlık Komitesi” çalışmalarını hızlandırdı.  Hazırlık Komitesinde LÖSEV, Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Özel Ümit Hastaneleri ve Sağlık Müdürlüğü de yer alıyor.

14 Ocak Pazar günü Eskişehir Hasan Polatkan Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek olan toplantının içeriği önümüzdeki günlerde Eskişehirlilerle paylaşılacak.

Kanser dendiğinde aslında birbirinden çok farklı hastalıkları gruplanmış oluyor. Tedavi başarısı kanser türüne göre değişiyor.

Çocuklarda en sık görülen akut lösemilerde ve lenfomalarda tedavi başarısı Yüzde 9 0’lara kadar yükseldi. Yani her 10 çocuktan 9’u sağlığına kavuşabiliyor. Ancak erken teşhiş önemli; işte bu konuda bilinçlendirilmeli anne ve babalar. Bu sempozyum da pek çok çocuğun kurtulması için ışık olacak.