Çarşamba, 13 Aralık 2017
.
13
Eskişehir
.
Salih Güven

Mihalıççık adularya işçisi ücret alamıyor

Mihallıççık Adularya Termik Santralinde Çalışan İşçiler Maaşlarını Alamıyorlar.

Türkiye’nin artan elektrik tüketimi ihtiyacının karşılanması amacıyla, Adularya Enerji A.Ş. olarak Eskişehir ili Mihalıççık ilçesi sınırları içerisinde 2007 yılında Naksan Holding iştiraki olarak Madencilik faaliyetlerinde dünyada kullanılan son teknoloji tercih edilerek “Longwall Uzun Ayak Tam Mekanize” yöntemi ile çalışan işletmede Kömürün yeraltında kazılması ve termik santrale taşınması tamamen makineler ile çalışmalarına başladı. Yöntem şu anda dünya madencilik çalışmalarında kullanılan en modern ve en gelişmiş yeraltı üretim yöntemi. İşletmede  “2012 yılında hizmete alınması planlanan santral hala atıl durumda. Sadece Ocak 2016 tarihinde bir aya yakın çalışmış. Öte yandan santralin kömür ihtiyacını sağlayacak olan maden sahasında üretim devam ediyor. Yaklaşık olarak santralde 80, madenin yer altı bölümünde 600 yer üstünde ise 400 işçi çalışıyor. Bu işçilerin çoğunluğu Beypazarı ilçesinde bir kısmı da Mihalıççık ilçesinde ikamet ediyor Şirket Naksan Holding’e ait iken bu kömürleri devlet satın alıp, fak-fuk-fon kapsamında dağıtıyormuş. Firmanın FETÖ bağlantısı çıkıp kayyum atanınca işler değişmiş. Termik santralinde çalışma yapılamadığından  Aylardır maaşlarını alamayan maden işçileri perişan haldeler..

CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ AYLİN NAZLIAKA KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ DEDİ.

İşçiler haklarını almak için her kapıyı çalıyorlar, Tabikii burada çalışan işçilerin çoğunluğu Beypazarında yaşadıklarından  olaya Ankara Milletvekileri sahip çıkıyor.  Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, CHP Beypazarı İlçe Başkanı Ali Uysal ile birlikte aylardır maaş alamayan işçilerle görüştü. Nazlıaka, bu ziyaret sonrasında, “İşçi kardeşlerimiz bir muhatap bulamadıklarını, kimsenin onlara bilgi vermediğini iletti. Bunun üzerine Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul ile görüştüm ve kendisine emekçi kardeşlerimizin sorunlarını aktardım. Ayrıca Beypazarı kaymakamı Kadir Ekinci ile görüşüp işçilere bayramda yardım yollanmasının sözünü aldım. Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı ile de görüştüm. Başkan’a işçilerin maaşlarının yatmaması nedeniyle bankaya olan borçlarını ödeyemediğini ilettim. Zaten maaşları Vakıfbank’a yatan bu kişilerin ücret alıncaya kadar borçlarının ertelenmesini, kredi notlarının düşülmemesini ve icra takibine alınmamalarını talep ettim. Eski Ankara Milletvekili olan Sayın Alptekin her üç konuda da yardımcı olacağını söyledi. Şimdi sırada Bakan ile görüşmek var. Sayın Bakan henüz randevu talebime dönmedi, ancak karşılıklı görüşmeyle tüm sorunların çözülmesini umuyorum. Ben maden emekçilerine maaşları ödeninceye kadar bu işin peşini bırakmayacağım. TMSF, kayyumların maaşlarına gösterdiği hassasiyeti ekmeğini yerin altından kazanan bu işçilere de göstermek zorundadır. Dedi.

CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ MURAT EMİR KONUYU MECLİSE TAŞIDI.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ‘FETÖ’ ile ilişkili olduğu iddiasıyla el konularak kayyım atanan Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik Anonim Şirketinde çalışan 600 maden işçisinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Emir, işçilerin son iki aydır ücret alamamasına rağmen atanan kayyım personelinin 30-40 bin lira maaş aldığı iddiasını gündeme getirdi. Emir, kayyımla birlikte iş güvenliğinin rafa kalktığını belirtti. 

TMSF KAYYUM HEYETİNDEN BİR YETKİLİ, İNSANLARIN İŞİNİ KAYBETMEMESİ İÇİN ÇALIŞTILARIN, YÜKSEK MAAŞ ALMADIKLARINI OLAYIN SİYASİ KAVGAYA ALET EDİLMESİNİN ÜZÜCÜ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kayyum heyetindeki bir yetkili, TMSF'ye devredilen Adularya Madencilik bünyesinde çalışan işçilerin maaşlarını almadığı yönündeki iddialara, "Bir şirketin kapanmaması ve insanların işini kaybetmemesi için aylardır verilen mücadelenin, siyasi kavgalara alet edilmesi, çarpıtılması üzüntü verici." karşılığını verdi.

Bazı basın kuruluşlarında yer alan haberler üzerine AA muhabirine açıklamalarda bulunan yetkili, Adularya şirketine ait Yunus Emre Termik Santrali Havzasındaki kömürün niteliğinin, sobada yakmaya uygun olmadığını ve sadece termik santralde yakılabildiğini belirterek, TMSF'nin kayyum olarak görevlendirildiğinde, termik santralde elektrik üretilmediğini ve şirketin gelirinin olmadığını ifade etti.

Termik santral projesindeki teknolojik problem nedeniyle elektrik üretimine geçilemediğini ve elektrik satarak para kazanılamadığını vurgulayan yetkili, "Termik santral faaliyete geçirilemeyince, işçiler işini kaybetmesin diye kömür satılması gündeme geldi. Sadece termik santrallere uygun olan bu kömürün satılabilmesi için hem devletten hem de termik santralin finansörü Çekya'daki bankadan izin alındı. Sobalarda yanmayan bu kömür sadece termik santrallere satılabildiği için termik santrallerle görüşülerek, yakın noktadaki Ciner grubuna ait termik santrale satış başladı. Kömür satmaya başlamadan önce resmi raporlarda güvenlikteki eksikler giderilerek, bu güvenlik tedbirleri için 2,5 milyon lira harcandı." bilgisini verdi.

-"Bu şirketten maaş alan kayyum yok"

Yetkili, güvenlikteki eksikler tamamlandıktan sonra işçilerin madende çalışmaya başlatıldığını kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ciner grubunun termik santraline satış yapılarak işçilere 14 maaş ödendi fakat daha sonra satın almayı sonlandırdılar. Sadece termik santrallerin yakabildiği kömürleri satabilmek için çevredeki bütün termik santrallerle görüşülüyor fakat henüz sipariş alınamadı.  Türkiye'nin diğer bölgelerindeki termik santrallere satış mümkün olamadı çünkü nakliye/lojistik giderleri yüksek tutması nedeniyle diğer kömür satıcılarıyla rekabet edilemiyor. Söz konusu haberlerde, işçiler maaş alamazken kayyumların 40-50 bin lira maaş aldığı iddia ediliyor. Bu şirketten maaş alan kayyum yok.

Termik santralin de içinde bulunduğu şirketle birlikte, 50'den fazla şirketi yöneten kayyumların aldığı en yüksek maaş 8 bin 500 lira. 50'den fazla şirketi yönetirken sadece tek bir maaş alınırken, bu maaş da kar eden şirketten ödeniyor. Gerçekler, haberlerde iddia edilenin tam aksine olurken, bir şirketin kapanmaması ve insanların işini kaybetmemesi için aylardır verilen mücadelenin, siyasi kavgalara alet edilmesi, çarpıtılması üzüntü verici." dedi.

ADULARYA İŞÇİSİ KONUNUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYOR

Adularya”daki işçiler ücretlerini alamadıklarından dolayı mağdur olduklarını önümüz Kurban Bayramı, Okullar açılacak, kış geliyor ücretlerimizi alamadığımızdan çocuğumuza harçlık, ev sahibine kirayı, bakkala, manava, kasaba borcumuzu, bankalardan çektiğimiz kredileri ödeyememediklerini bir an önce ücretlerinin ödenmesini yetkililerden istediklerini söylediler.

ESKİŞEHİR SİYASİLERİNDEN SES  YOK

Adularya A.Ş Mihalıççık ilçesi Koyunağılı mevkisinde olmasına rağmen Eskişehir İlindeki ne iktidar, ne de muhalefet siyasetçilerinden ses çıkmıyor, Konunun  masaya yatırılarak bir an önce çözüm yolunun bulunarak mağdur olan işçilerin haklarının verilmesi dileğiyle olayın takipçisiyiz.