Salı, 21 Kasım 2017
.
2
Eskişehir
.
Şahin Çanak

Şehr-i Derya rant değil hizmet kapısı olsun

Odunpazarı Belediyesi göreve geldiği günden itibaren yaptığı çalışmalar engelleniyor. Yapılan engellemelerin tek nedeni ise siyasi olduğu açıkça belli oluyor.

Bunun en somut örneğini Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt'un 14 Temmuz tarihinde yaptığı basın açıklaması ile öğrendik. DSİ uzun süreden beri almak istediği Şehri Derya Parkını nihayet aldı. Kazım Kurt yaptığı basın açıklamasıyla Odunpazarı Belediyesi'nin Şehri Derya Parkıyla herhangi bir alakalarının kalmadığını kamuoyuna duyurdu. Yapılan bu uygulamadan sonra akıllara şu soru geliyor AKP'li Başkan Burhan Sakallı zamanında alınmak istenmeyen park niçin CHP'li Kazım Kurt başkanlığında alınmaya çalışıldı ve alındı.  

AKP'li Başkan zamanında dokunulmayan yer şuanda CHP'li Başkanın elinden alındı. Kazım Kurt'un basın açıklamasında parka 3 milyon tl masraf yaptıklarını söyledi. Bu masraf kim için yapıldı, vatandaşın daha iyi koşullarda vakit geçirebilmesi için. Kazım Kurt bozkırın ortasında vatandaşların mavi tur keyfi yapması için parkta bulunan tekneleri yeniledi, bakımlarını yaptırdı. Aynı zamanda parkın DSİ'ye geçmesiyle birlikte burada istihdam edilen personelinde durumu kritik bir hal aldı. 

Artık Şehri Derya Parkı DSİ'nin elinde. DSİ bu konuyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Kimse endişe etmesin. Eskişehirliler, yine aynı alanı piknik alanı olarak kullanmaya devam edecek.  Odunpazarı Belediyesi’nin verdiği hizmeti bundan sonraki süreçte biz vereceğiz. O alan amacına uygun olarak hem sulama da hem de vatandaşların piknik yapacağı bir yer olarak kullanılacak” dendi. Peki DSİ burayı amacına uygun olarak işletecekmi yoksa kaderine terk mi edecek bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. 

Eskişehirli vatandaşların hafta içi ve hafta sonları piknik yaptığı çeşitli etkinliklerin yapıldığı alan artık DSİ'nin. Umuyorum ki DSİ'de Odunpazarı Belediyesi kadar başarılı bir şekilde ve ücretsiz olarak hizmet verir. Eğer bunun tam tersi olursa Orman Fidanlığından sonra Şehri Derya Parkı'da kaderine terk edilecek. Odunpazarı Belediyesi tarafından işletilen ve vatandaşlara ücretsiz hizmet veren bir tesis için bu zamana kadar emek veren Odunpazarı Belediyesi'ne teşekkür ediyorum. Şehri Derya'nın da bir rant kapısına dönüşmeden vatandaşlara eskisi gibi hizmet vermesi gerektiğini düşünüyorum.