Eskişehir satılık daire fiyatları hakkında detaylı bilgi için haberimizi mutlaka okuyun.

Gayrimenkul sektörü ve bu sektördeki özellikle satılık daire fiyatları her dönem ekonominin en çok ilgi çeken konularının başında gelmektedir. Özellikle ülkemizde bir yatırım aracı olarak görülen gayrimenkul sektörüne bu niteliği doğrultusunda yapılan yönelimler bizlere bu sektörün popülerliğinin hiçbir zaman sona ermeyeceğini göstermektedir.

Bu denli ilgi çeken bir konu olan konut fiyatları ile ilgili derli toplu ve konut yatırımı yapmayı düşünen insanların meraklarını sona erdirecek net istatistiklerin ortaya konulması bu zamana kadar oldukça zor bir iş olarak karşımıza çıkmaktaydı. Çünkü, şehrimizde ve genel olarak ülkemizin birçok yerinde her geçen gün daha fazla konut inşa edilmektedir. Bu konutların her birinin fiyatlarını takip ederek ortaya derli toplu bir şehir konut fiyatları istatistiği koymak devlet için dahi oldukça zor bir iş olmaktadır.

Ancak, teknolojide son dönemde ortaya çıkan devrim niteliğindeki yenilikler sayesinde artık emlak ilanları tamamıyla internete yönelmiştir. Günümüzde artık eskiden olduğu gibi sokak sokak gezerek satılık veya kiralık daire arayan kimse kalmamıştır. İnsanlar, emlak ilanları ile ilgili aramalarını internet üzerinden yapmaktadır. Bu sayede; insanlar oturdukları yerden pek çok konuta ilişkin bilgiye sahip olabilmektedirler.

İnternet üzerinden emlak ilanlarının kullanım oranı arttıkça bu şekilde emlak ilanı yayını yapan internet sitelerinin sayısı da gün geçtikçe artmaya başladı. Artık, irili ufaklı onlarca satılık veya kiralık daire, dükkan ve benzer her türlü farklı gayrimenkul ilanlarına ulaşılabilen gayrimenkul satış veya kiralama ilanı yayını yapan internet siteleri bulunmaktadır.

Alternatifin bu denli çok olması da insanların aradıkları gayrimenkulü bulmalarını zorlaştıran bir etmen olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yatırım amaçlı gayrimenkul arayan insanların kendilerine en çok getiri sağlayacak gayrimenkulü bulmaları gerektiği için bu gayrimenkulü araştırmaları çok zamanlarını almaktadır.

Nitekim, ihtiyaç amaçlı satılık veya kiralık daire arayan kişiler, genellikle bu ihtiyaçlarını giderecekleri yerleri bilmekte ve ona göre yerlerde daha net daire aramaları yapabilmektedirler.

Oysa, yukarıda belirttiğimiz gibi yatırım amaçlı gayrimenkul arayan kişiler için bu süreç ciddi manada zorlu ve yorucu bir süreç olabilmektedir.

İşte, tüm bu sıkıntılı süreci bir nebze olsun kolaylaştıracak yeni nesil bir internet sitesi kuruldu: Flatfy.

Flatfy, bir emlak arama motorudur. Flatfy internet sitesini kullanarak ülkemizde yayın yapmakta olan tüm popüler emlak ilan sitelerindeki emlak ilanlarına ilişkin bilgileri tek bir sayfada görme şansına sahip olabilmekteyiz. Üstelik, emlak ilanlarına ilişkin gerekli aramanın kolay bir şekilde yapılabilmesi için Flatfy internet sitesinin tüm tasarımı da buna göre ayarlanmıştır. Kullanıcıların tek yapması gereken diğer emlak ilan sitelerindeki gibi birbirinden farklı pek çok kriteri girerek ayrı ayrı arama yapmaktan ziyade hangi gayrimenkul çeşidi ile ilgili arama yaptığını belirtmek ve bu aramayı nerede yaptığını Flatfy’a girmektir. Flatfy bu bilgileri bünyesine alarak ilk etapta çok geniş bir arama ölçeğinde istenilen özellikteki daireleri bulurken, bu arama sayfasında yer alan ilanların sayısı çok fazla gelirse aramaların detaylandırması işlemi ilk çıkan arama sayfasının üst çubuğu kullanılarak yapılabilmektedir.

Flatfy tarafından sunulan bir diğer hizmet ise Flatfy veri tabanında yer alan bütün emlak ilanlarını kullanarak bir bölgeye ilişkin ortalama satılık daire fiyatlarının tespit edildiği raporlardır.

Flatfy, bir arama motoru olduğu için bu arama motorunda ülkemizin popüler internet sitelerinde yer alan emlak ilanlarına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Bu ilanlara ilişkin bilgilerin aylık olarak toplanıp rakamsal bazda bir ortalama satılık daire fiyatı belirlemek Flatfy için mümkündür.

Flatfy tarafından Eskişehir şehrimiz için hazırlanan Ocak ayı Eskişehir ortalama satılık daire fiyatları raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Şimdi dilerseniz Eskişehir’imizdeki Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatlarının ne şekilde seyrettiğini görebileceğimiz Ocak ayı Eskişehir ortalama satılık daire fiyatları raporunu birlikte inceleyelim.

Ocak ayı Eskişehir, İnönü, Ankara ve İstanbul şehirlerine ilişkin ortalama satılık daire fiyatları raporu

Flatfy tarafından yayınlanan ve yukarıda yer alan raporda Ocak ayına ilişkin olarak Eskişehir’imiz ve İnönü ilçesine ilişkin ortalama satılık daire fiyatları belirtilmiştir. Bunun yanında daha geniş ölçekli bir karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla ülkemizin en büyük iki şehri olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin de ortalama satılık daire fiyatları raporda ayrıca belirtilmiştir.

Raporda yer alan bilgilerden;

  • 1 room 1+1 daire fiyatlarını,
  • 2 rooms 2+1 daire fiyatlarını,
  • 3 rooms 3+1 daire fiyatlarını ve
  • 4 rooms ise 4+1 daire fiyatlarını

belirtmektedir.

Raporda Eskişehir olarak belirtilen en üst satırda yer alan bilginin, Eskişehir’e ilişkin tüm ilçelerini de içine alan genel bir ortalama satılık daire fiyatı bilgisi olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Eskişehir’in genelinde 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarının 108.000 TL seviyesinde olması sebebiyle oldukça düşük olduğunu görebilmekteyiz. Bu rakamların aslına bakıldığında ilçe bazındaki rakamlarla birlikte değerlendirildiğinde ortaya çıktığını belirtmekte bir sakınca yoktur. Nitekim, Eskişehir’in merkezindeki 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarının da bu rakamlardan çok yüksek olduğunu belirtmek de doğru olmaz. Zira, Eskişehir genel itibarıyla Türkiye’nin en büyük ve köklü üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi’ni bünyesinde bulundurması hasebiyle eğitim için bu şehirde bulunan yoğun bir öğrenci nüfusuna sahip bir büyükşehrimizdir. Bu öğrenci nüfusu şehirde uzun sürelerdir yaşamaktadır. Hatta bu nedenle şehrimizin namı tüm ülkemizde öğrenci şehri olarak yayılmıştır. Bu durumun bir göstergesi olarak uzun senelerdir öğrencilerin yaşadığı şehrimizde öğrencilerin yaşayacağı daire tipi olan 1+1 dairelerde uzun yıllardan beri yer almaktadır. Anadolu’nun pek çok köşesinde yeni yeni yapılmaya başlanan ve yeni talep gören 1+1 daireler şehrimizde uzun yıllardır inşa edilen daire çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle, 1+1 satılık dairelerin fiyatlarının şehrimizde çok yüksek düzeyde seyretmesini beklemek de çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Bununla birlikte İnönü ilçesindeki 1+1 ortalama satılık daire fiyatları ile 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarının Eskişehir’in genel ortalamasına nazaran oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bunun nedeni olarak da İnönü ilçesinin ve genel olarak da Eskişehir’in merkez dışındaki bütün ilçelerinin oldukça küçük ilçeler olmasıdır. Bu ilçelerde yaşayan insanlar genel olarak bu ilçelerin yerlisi ufak ailelerdir ve bu insanların tercih ettiği daire tipi de genel olarak 3+1 daire tipleridir. Bu daire tiplerinin dışında bu küçük ilçelerde çok az sayıda daire yer almaktadır ve bunların bir çoğu yeni yapılan daireler olduğu için son dönem teknolojilere sahip dairelerdir. Bu nedenle, gerek bu tip dairelerin ilçe genelinde olmaması, olanların da genellikle yeni daireler olması nedeniyle İnönü ilçesindeki 1+1 ve 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarının da bu denli yüksek olması normal olabilecek bir durumdur.

Eskişehir’in genel daire fiyatları ile İstanbul’u karşılaştırdığımızda hiçbir daire tipinde Eskişehir’deki fiyatların İstanbul ile yarışamadığını görmekteyiz. Hatta, 1+1 ve 3+1 ortalama satılık daire fiyatlarında İstanbul şehrinde ortaya çıkan fiyatların neredeyse Eskişehir’in 2 katı olduğunu görüyoruz.

Aksi yönde ise Eskişehir ve Ankara şehirlerimizdeki ortalama satılık daire fiyatlarında ise Eskişehir’in sadece 1+1 ortalama satılık daire fiyatları düzeyinde Ankara’dan daha düşük fiyatlara sahip olduğunu görmekteyiz. Diğer daire tiplerinde ise Eskişehir fiyatlarının, Ankara fiyatlarından yüksek olduğu görülmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.