Eskişehir şubat ayı ortalama konut fiyatları hakkında bilgi için haberimize mutlaka göz atın.

Konut fiyatları bir ülkenin ekonomik gidişatını gösteren en önemli göstergelerden biridir. Bu fiyatlar ile ilgili elbette ki devlet kurumlarının resmi istatistiki çalışmaları bulunmaktadır. Ancak bu çalışmalar genel olarak gecikmeli gelmekte ve ne yazık ki mevcut döneme ilişkin olmamaktadır.

İnternet teknolojisi ve bu konudaki bilgisayar yazılımlarının gelişmesi ile birlikte aslında artık çok basit bir şekilde analiz yapılma imkânı bulunmasına rağmen bu noktada doğru bir analiz için veri bulma problemi ortaya çıkmaktadır.

tr.flatfy.com internet sitesi bu noktadaki eksikliği bir nebzede olsa gidermekte olan bir internet sitesidir. tr.flatfy.com ülkemizde emlak ilanı ile ilgili yayın yapan bütün internet sitelerindeki emlak ilanlarını bünyesinde barındıran bir internet platformu olarak emlak ilanı arama motoru şeklinde çalışmaktadır.

Flatfy üzerinde ülkemizde yayın yapmakta olan emlak sitelerinin 1189’unun ilanları yer almakta ve bu sayı her geçen gün daha da artmaktadır. Sitemiz üzerinde verilen ilanlar aylık 1,3 milyon görüntülenmeye sahiptir. Her geçen gün verilen ilan sayısının da artış gösterdiği sitemizde 1 aylık ilan sayısı 900 bin civarındadır.

2015 yılında başlayan yolculuğunda geçen bu zamanda kendini hep geliştiren Flatfy sitesi günümüzde 30 farklı ülkede yayın yapmakta ve tüm yayın yaptığı ülkelerdeki sitelerde yaklaşık 40 milyon ilana sahiptir. Aylık gösterim miktarı ise ülkemizde 1,3 milyon olan sitenin tüm dünyadaki gösterimi ise 10 milyonun üzerindedir.

Sitemize ilişkin kodlamalar yapay zekâ teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş olup bu teknolojinin kullanılması farklı emlak sitelerinde yer alan aynı ilanların tr.flatfy.com tarafından analiz edilmesini sağlamakta ve bu analiz ile farklı sitelerde yer alan aynı ilanın tek bir ilan olarak görülmesini sağlayarak karışıklığı engellemektedir.

Örneğin; Eskişehir satılık daire ilanları araması yaptınız. Aynı eve ilişkin ilanlar hem sahibinden sitesinde hem de milliyet emlak sitesinde yer alıyor. Flatfy, bu 2 ilanın aynı olduğunu algılar ve bu ilanların 2’sini de gruplandırarak tek bir ilanmış gibi gösterir. Bu sayede, aynı ilan ile defalarca karşılaşmazsınız ve aradığınız ilana kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

tr.flatfy.com sitesinde aradığınız kriterdeki ilanı bulamadıysanız telaşlanmanıza gerek yok. Bu kritere ilişkin aramanızı sitemize kaydedin ve yaptığınız aramaya ilişkin sonuç sitemiz üzerinde yer aldığı anda size bildirim gelmesini sağlayın.

Aradığınız kriterdeki ilan tr.flatfy.com veri tabanına düştüğü anda alacağınız bildirim e-posta şeklinde olabileceği gibi Flatfy Facebook hesabı üzerinden de bu bildirimi alabilirsiniz.

Ayrıca yapay zekaya dayalı kodlama sistemimiz Türkçe metin kalıplarını da algılayabilmekte ve yaptığınız arama Türkçe metin kalıplarına uygun bir şekilde görülebilmektedir. Yani, “Odunpazarı tramvaya yakın 3+1 kiralık daire” şeklinde bir metin kalıbı ile tr.flatfy.com üzerinde arama yaptırırsanız bu arama sonucunda bu kriterlere uygun bütün ilan sonuçlarını görebileceksiniz.

Flatfy’ın haberimizin konusu olan özelliğine gelirsek, her ay veri tabanı üzerindeki emlak ilanlarının ortalamasını alarak bunlara ilişkin bir rapor tr.flatfy.com tarafından yayınlanmaktadır. Flatfy tarafından yayınlanan raporların sonuncusu Eskişehir şubat ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Şimdi dilerseniz Flatfy tarafından yayınlanan bu rapora hep birlikte bir göz atalım.

Eskişehir’de şubat ayı içerisinde yayınlanan satılık daire ilanları değerlendirilerek hazırlanan yukarıdaki raporda Eskişehir merkez ve İnönü ilçesine dair ortalama satılık daire fiyatları hakkında bilgiler yer almakla birlikte Eskişehir’in emlak piyasasını daha iyi görebilmek amacıyla ülkemizin en büyük 2 şehri olan Ankara ve İstanbul’un da emlak fiyatlarına yer verilmiştir.

Raporda daire büyüklüklerine göre fiyatlar verilmiş olup; 1 room 1+1 dairelere ilişkin fiyatları göstermektedir. Diğer sütunlarda benzer şekilde isimlendirilmiştir.

Bilindiği üzere; genel olarak Eskişehir nüfusunun büyük bir çoğunluğu merkez ilçeler olan Odunpazarı ve Tepebaşı’nda toplanmış olup, şehrimizin diğer 12 ilçesinde nüfusu en fazla olan ilçemiz 21.000’e yakın nüfusuyla Sivrihisar’dır.

Bu doğrultuda yukarıda yer alan raporumuzda tüm ilçelerimizi temsil edecek şekilde sadece merkeze de oldukça yakın olması ve ulaşım açısından en rahat ilçelerimizden biri olan İnönü ilçesine ilişkin ortalama fiyatlara yer verilmiştir.

İnönü ilçesindeki 1+1, 2+1 ve 3+1 ortalama satılık daire fiyatları Eskişehir’den daha yüksek düzeydedir. 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarında İnönü 169,500 TL seviyesinde bir fiyata sahip iken Eskişehir’in 1+1 ortalama satılık daire fiyat seviyesi 109,800 TL olarak ortaya çıkmıştır. 2+1 daire fiyatları İnönü için 216,500 TL iken Eskişehir için 175,000 TL civarındadır.

3+1 daire fiyatlarında da Eskişehir’den yüksek fiyatlara sahip olan İnönü ilçesindeki fiyat seviyesi 299,400 TL’dir. Eskişehir’in fiyatları ise 250,000 TL seviyesinde ortaya çıkmıştır.

Bu durumun önemli nedenlerinden biri Eskişehir fiyatlarının aslında tüm Eskişehir’in ortalama ilan fiyatları olmasından kaynaklı olabilir. Bunun yanında İnönü’nün küçük ve diğer ilçelere nispeten gelişmiş ilçe olmasının da burada etkeni büyüktür. Zira İnönü, işlek bir yol üstünde bir ilçedir ve Eskişehir’in merkezine de oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

4+1 daire fiyatlarında ise Eskişehir’in fiyatları İnönü’den fazladır.

Tüm daire çeşitlerinde ise ülkemizin en büyük 2 şehri ile Eskişehir’i ve İnönü’yü karşılaştırdığımızda ise İstanbul’un tüm daire tiplerinde Eskişehir’den de İnönü’den de yüksek fiyatlara sahip olduğu görülmektedir.

Bununla birlikte kendisi gibi bir İç Anadolu Bölgesi şehri olan Ankara ile Eskişehir’i karşılaştırdığımızda ise sonuçlar daha farklı görülmektedir.

Ülkemizin en büyük 2’nci şehri olmasına rağmen internette yayınlanan emlak ilanlarının fiyat ortalaması alınarak hesaplanan ortalama satılık daire fiyatları nezdinde Ankara’nın fiyatları enteresan bir şekilde düşük düzeydedir.

1+1 daire fiyatlarında hem Eskişehir hem İnönü’den yüksek fiyatlara sahip olan Ankara’nın 2+1 ve 3+1 daire fiyatlarında ise gerek Eskişehir ve gerekse de İnönü’den düşük ortalama fiyatlara sahip olduğunu görebilmekteyiz.

Bununla birlikte 4+1 ortalama satılık daire fiyatları seviyesinde ise Ankara’nın fiyatları Eskişehir’den düşük ancak İnönü’den yüksek seviyededir.

Raporda dikkati çeken bir başka husus ise İnönü’deki 2+1 daire fiyatları seviyesinin ciddi derecede yüksek olmasıdır. Eskişehir ile İnönü arasındaki fark 2+1 daireler seviyesinde 40.000 TL seviyesinde meydana gelmiştir. Aynı şekilde 1+1 daire fiyatlarında da İnönü’deki fiyat seviyesinin oldukça yüksek olduğu görülebilmektedir. Hatta 1+1 dairelerdeki fiyat yüksekliğinin 2+1 dairelerdeki fiyat yüksekliğinden daha fazla olduğu açıktır.

Flatfy tarafından yayınlanan şubat ayı ortalama satılık daire fiyatları raporlarının sonuncusuna ilişkin değerlendirmemiz burada sona erdi. Bir sonraki ay Eskişehir’imizin konut sektörüne ilişkin yeni değerlendirmelere devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.