Eskişehir 25 °C
"İktidar seçimle el değiştirmiyorsa adı demokrasi olmaz"

"İktidar seçimle el değiştirmiyorsa adı demokrasi olmaz"

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer İstanbul’da oyların yeniden sayıldığı pek çok ilçe seçim kurulunda sandık nöbeti tuttu.


  • Facebookta Paylaş

AKP’nin İstanbul’un 39 ilçesinde oyların yeniden sayılması talebinin YSK’nin gündeminde olduğunu belirten Çakırözer, “İktidarlar seçimle el değiştirmiyorsa, onun adı demokrasi olmaz. Halk bir karar verdi. Bu karara uyulmasını bekliyoruz. Gelin demokrasinin işlediğini hem kendimize hem de tüm dünyaya gösterelim” dedi.

CHP’li Çakırözer, geçtiğimiz haftayı, İstanbul’da oyların yeniden sayıldığı sandıkların başında geçirdi. Pek çok ilçe seçim kurulunda halkın iradesinin sonuçlara doğru ve adil yansıması için nöbet tutan Çakırözer, “CHP milletvekilleri, CHP’nin il örgütleri, avukatların yanı sıra partili olsun veya olmasın gönüllüler büyük bir mücadele verdi. Bu vatandaşlık görevini hakkıyla yerine getiren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

‘HALK BİR KARAR VERDİ’

Sandık nöbetine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çakırözer, yapılan yeniden sayımın sonucu değiştirmediğini, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasını artık alması gerektiğini vurguladı. İstanbul’un 39 ilçesinde yeniden sayımı talebinin YSK’nin gündeminde olduğunu anımsatan Çakırözer; demokrasilerde hem yerelde, hem genelde iktidarların seçimle el değiştirmesi gerektiğini belirtti. Çakırözer, “İktidarlar seçimle el değiştirmiyorsa, onun adı demokrasi olmaz. Halk bir karar verdi. Bu karara uyulmasını bekliyoruz” dedi.

‘ANORMALLİK ARAMAYA GEREK YOK’

Çakırözer, “Kazanan belediye başkanları sadece CHP’lileri, İYİ Parti’lileri yönetmeyecek. Bu şehirdeki tüm yurttaşları yönetecek. Bu şehirdeki tüm insanların iyiliği, huzuru, refahı için çalışacak. Nasıl ki bu kenti bundan önce, 10 yıllardır farklı farklı partiler; CHP, Demokrat Parti, Refah Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi yönettiyse, şimdi de farklı başkanlar yönetecek. Bunda bir anormallik aramaya gerek yok” diye konuştu.

‘DEMOKRASİYİ TÜM DÜNYAYA GÖSTERELİM’

Çakırözer, “Gelin demokrasinin işlediğini hem kendimize hem de tüm dünyaya gösterelim” dedi. Seçilen başkanların görevlerine bir an önce başlamasının önemine işaret eden Çakırözer, “Görevlerine başlayacaklar ki Türkiye’nin en önemli sorunları olan işsizlik, yoksulluk ekonomik krizi AKP, MHP, Saadet Partisi tüm yurttaşlarla el ele çözebilelim” ifadelerini kullandı.

  • 1

Henüz yorum yok, ilk yorumu yapın, tartışmayı başlatın