Umarız seçimler zamanında yapılır

Köse; "Allah'a şükürler olsun ki seçimleri geride bıraktık. Umarız seçimler zamanında yapılır. Bir takım siyasi ikballer uğruna erken seçilme gidilerek Milletimize haksızlık edilmez."

Umarız seçimler zamanında yapılır

Saadet Partisi Tepebaşı İlçe Başkanlığı basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda ilçe başkanı Muhammed Ali Köse, "Allah'a şükürler olsun ki seçimleri geride bıraktık. Umarız seçimler zamanında yapılır. Bir takım siyasi ikballer uğruna erken seçilme gidilerek Milletimize haksızlık edilmez." dedi.

Köse, sözlerine şöyle devam etti:

"Kazanan Belediye Başkanlarının tümünü tebrik ediyoruz. Umarız halka hizmet ediyoruz diyerek belediyeleri borç batağına, yolsuzluğa ve rüşvete sürüklemezler. Hayırlı hizmetler yapmalarını temenni ediyoruz. Ülke olarak pek çok şeyi geride bıraktık ve çok şey değişti. Ama yerel yönetimler yasasından doğan zafiyetlere rağmen yerel yönetimler yasası değişmedi. Bu kürsüden defalarca yerel yönetimler yasasının değişmesi gerektiğini söyledik. Çünkü, seçimlerden önce yapmış olduğumuz kırsal mahalle ziyaretlerinde, başta muhtarlarımız olmak üzere siyasi görüşü fark etmeksizin tüm vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetler artarak devam etmektedir. Neredeyse tüm Vatandaşlarımız bu yasadan şikayetçi. Zira, yeni yasayla büyükşehir sınırlarına dahil edilen ve mahalle statüsüne dönüştürülen köylerde yaşayanlar; içme suyu, atık su gideri, alt yapı yatırımları ve benzerleri için metropol alandaki fiyatlar düzeyine ulaşarak gittikçe daha ağır maliyetli bir yaşama mahkum edilmiştir.

Basiretsizce hazırlanan "Büyükşehir Yasası" kent-kır ayrımını ortadan kaldırarak genişleyen belediyenin hizmet alanının büyük bir kısmını, yerleşim bölgesi olmayan, tarım arazileri, meralar, orman alanları ve ekolojik hassasiyeti bulunan bölgeler oluşturmuştur. Bu sebeple kırsalın planlaması, temel olarak tarımsal üretimin planlamasını da beraberinde taşıması gerektiği için imar mevzuatı ve planlama pratiği yetersiz ve belirsiz kalmıştır. Bu sıkıntıyı, Fevziçakmak ve Yeşiltepe gibi imar sorunu yaşayan mahallelerimizde görebiliyoruz.

Zaten göç en büyük problemimizken, bu yasa ile üretim kaynakları sınırlanan, yaşam biçimine müdahale edilen kırsaldaki Vatandaşlarımız, kentlerde daha zor koşullarda yaşamak, iş bulmak ve barınmak zorunda kalmıştır. En önemlisi de köy kültürü yok olmaya başlamış, imece geleneği yerine, parasal hizmet karşılığı yer almaya başlamıştır.

Ülkemizin coğrafi, demografik ve kültürel özellikleri dikkate alınarak hazırlanacak olan bir yerel yönetim reformu oldukça elzemdir. Yereldeki farklılıkları görmeyen, özgünlüklerini göz ardı eden ve kırsal yaşamın kendine özgü niteliklerini, değerlerini aşındıran bu yasanın yeni dönemde yürürlükten kaldırılmasını istiyoruz. Bunun yerine coğrafi, demografik ve kültürel özellikleri dikkate alınarak hazırlanacak olan bir yerel yönetim politikasının hazırlanmasını bekliyoruz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.