Çarşamba, 13 Aralık 2017
.
13
Eskişehir
.
Çağdaş Özyazıcı

Taşeron işçinin sabrı kalmadı

Merhaba Eskişehir’in ve bölgenin en çok okunan İnternet Gazetesi Eskişehir Haber26’nın değerli okuyucuları. Artık Eskişehir ve gündeme dair yazılarımla sizlerle birlikte olacağım. Sizlerle ilk olarak tüm Türkiye'nin kanayan bir yarası olan “Taşeron İşçilere Kadro” konusunda yazacağım.

Yıllardır tüm Türkiye’de çalışan taşeron işçilerin ağzındaki tek soru şu, “Taşeron İşçiye ne zaman daimi kadro gelecek”. Bu soru yıllardır soruluyor fakat tatmin edici bir cevap hiçbir zaman alınamıyor. Ne zaman ki yerel ya da genel seçim yaklaşsın seçim vaatlerinin ilk sırasını “TAŞERON’A KADRO” vereceğiz alıyor. Ama bu vaatler her zaman havada kalıyor. Hükümet sayıları 1 milyonu bulan taşeron işçiye kadro vermek yerine çift yollar yapmayı tercih ediyor.

Yaklaşık 1 milyon 200 bin taşeron işçiyi umutlandıran ve bu sefer oldu denilen vaat 1 Kasım 2015 seçimleri öncesi geldi. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun 22 Mart 2016 tarihinde AK Parti Grup Toplantısında yaptığı "Asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz. Hükümet olarak, çalışanlarımızdan gelen talepleri de dikkate alarak yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almaya kararlaştırdık. İster asıl iş, ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak" açıklama tüm taşeron işçileri sevince boğdu. Bu açıklamanın ve verilen vaatlerin üzerinden neredeyse 2 yıl geçti. Bu süreçte taşeron işçi, hayalini kurduğu kadroyu bekleye dursun dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun bile Başbakanlığı elinden alındı.

Tam umutlar bitmiş artık Taşeron’a kadro gelmez derken geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı taşeron sorununu 2017 yılı sonuna kadar çözecekleri ile ilgili açıklamalarda bulundular. Yapılan açıklamaların ardından taşeron işçiler tekrar umutlandı. Fakat bundan önceki vaatler ve açıklamalar kadar büyük bir umut olmadı. Çünkü Başbakan’ın bile yerinin garanti olmadığı bir ülkede taşerona kadro bir hayal gibi gözüküyor.

Taşeron işçiler arasında tekrar gün yüzüne gelen kadro olayı, işçileri hem sevindirdi hem düşündürdü. İşçilerin bazıları seçim vaadi olarak nitelendirdiği açıklamaları, bazı işçiler ise bu sefer oldu şeklinde nitelendiriyor. İşçiler bunları konuşadursun Türkiye’nin en büyük sorunu olan “Taşeron’a kadro” konusu biran önce çözülmeli. Hükümet yürüttüğü çalışmaları bir an önce tamamlamalı ve kadro bekleyen Taşeron işçiye bir an önce müjdeyi vermeli. Hükümet verdiği müjdenin de arkasında sonuna kadar durmalı. Taşeron işçinin artık sabrı kalmadı ve bıçak kemiğe dayandı.

Taşeron işçi kadro beklerken birde madalyonun diğer yüzü var. Taşeron işçiye kadro verilirken en önemli kriterin “HAK EDENE” verilmesi olmalı. Onun tanıdığı bunun tanıdığı çalışan emek harcayan işçinin önüne geçmemeli.

Son olarak tüm işçilerin kadrolu olması gerektiğini düşünüyorum. Tüm işçiler hak ettiği kadroyu ve emeğinin karşılığı olan ücreti almalı. Artık taşeron işçi çalıştıran şirketler değil, işçiler kazanmalı.