Çarşamba, 13 Aralık 2017
.
13
Eskişehir
.
Nurten Havan

Tiroid Hastalıkları ve Bioenerji

Tiroid bezi boynumuzun ön tarafında bulunur. Şekli tpkı bir kelebeğe benzer. Hormon salgılar. Hormonlar salgı bezlerinden kana karışıp hedef organ ve dokuları etkileyen kimyasal maddelerdir.

Tiroid bezi içinde 4 adet paratiroid bezi bulunur, bunlar da farklı hormonlar salgılar.

Tiroid hormonlarının sentezi için iyot gereklidir. İyot vücudumuzda yapılamadığı için besinlerle alınması gerekir.    Yeterli iyot alınamadığında tiroid bezinde büyüme olur, guatr  oluşur.

Beynimizin alt bölümünde bulunan hipofiz bezi titoid bezinin çalışmalarını düzenler.

Tiroid bezini uyaran bir madde salgılar.

Tiroid bezinden salgılanan hormonlar vücudun temel fonksiyonlarını etkilemektedir. Metabolizma, büyüme ve gelişme, kan yapımı, zihinsel faaliyetler ve daha bir çok bedensel fonksiyon, tiroid hormonlarının etkisi altındadır.

Tiroid bezi yeterli hormon yapamadığında hipotiroidi denilen tablo oluşur. Fazla hormon ürettiği durumda hipertiroidi meydana gelir. Hipotiroid durumlar ağırlaştığında miksödem denilen hastalık tablosu oluşur, hipertiroidi  ileri düzeyde olduğunda ise toksik guatr tablosu meydana gelmekteir.

İç hastalıkları ve endokrinoloji bölümlerinde, tiroid hastalıklarının ilaç ve farklı tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Bezin aşırı büyümesi, kanserleri veya nodül denilen oluşumlarda cerrahi tedaviler de eklenir.

Hashimato hastalığı denilen tiroid hastalığı bağışıklık sistemi ile ilgilidir. İlaçla tedavi edilmektedir.

Bioenerji tiroid hastalıklarında destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Enerji tıbbı açısından konuya yaklaştığımızda, tiroid bezi  5. çakra -  boğaz çakrası ile ilgili en temel bedensel yapıdır. Tiroid bezi, anatomik olarak bulunduğu yer itibariyle önemli meridyenlerin geçiş hattı üzerindedir. Merkez meridyen, mide meridyeni, üçlü ısıtıcı sistem, mesane, safra kesesi, ince ve kalın bağırsak meridyenleri boyun ve boğazdan geçtikleri için; tiroid bezinin fonksiyonları ile etileşim olmaktadır.  Örneğin mide meridyeni besin intoleransı nedeniyle Hashimato hastalığı oluşumunda rol alabilmektedir.

Tiroid hormonları, hücresel düzeyde enerji sistemi olan mitokondri organelini  etkiler. Enerji tıbbında, hücre içinde yer alan mitokondri fonksiyonları giderek daha fazla önem kazanmaktadır.

Biyoenerji, çakra ve enerji meridyen sistemlerini düzenleyerek ve aktive ederek tiroid hastalıklarında olumlu katkı sağlar. Çakra ve meridyen sistemlerinin  organ, doku ve hücre düzeyinde iyileşmeye doğrudan etkisi vardır.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.