Eskişehir'de yüzlerce esnaf Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli, Eskişehir Yunusemre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin sunduğu krediden yararlanmak istiyor. Uygun faiz oranlı ve her türlü ihtiyaca göre vade imkanı sağlayan, işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılabilecek krediye talep oldukça yoğun. Ancak son günlerde birçok esnaf, başvurularının onaylandığını buna rağmen ödemelerin halen yapılmadığını söylüyor. Eskişehir esnafı bu durumdan dolayı oldukça dertli.

Konuyla ilgili Yunusemre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Uğur Can yaptığı açıklama ile kooperatif ortaklarını bilgilendirdi.

Can, "Şu anda kooperatif ortaklarımıza kredi vermekte zorlanıyoruz. Kredi faiz oranlarımız düşük olduğu için esnafımızın yoğun bir başvurusu var. Başvurulara yetişmek için canla başla çalışıyor, esnafımızı kesinlikle mağdur etmemeye çalışıyoruz. Fakat, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın her ay göndermiş olduğu bir plasman var. Ancak bu ay plasman gelmedi ve varolan plasman da bizden geri alındı. Yaklaşık 800 - 1000 adet başvuru dosyası şu anda maalesef beklemede. Plasman gelir gelmez esnafımıza ivedilikle dağıtacağız. Esnafımızın biraz daha sabırlı olmasını rica ediyorum." dedi.