Merkez ve kırsal ilçe belediye başkanlarının bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduğu ‘Belediye Başkanları Buluşması’ Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Başkan Ataç’ın makamında bir araya gelen başkanlar, ülke ve kent gündemine ilişkin sohbet ederken, hayata geçirilen ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında da bilgi alışverişinde bulundu. Başkanlar, birlik ve beraberlik içerisinde çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Eserler ve sergiler gezildi

Toplantı sonrası ise Tepebaşı Belediyesi hizmet binası içerisinde yer alan Uluslararası Pişmiş Toprak eserleri, Tarih Vakfı iş birliğinde hazırlanan ‘Milli Mücadele’de Eskişehir ve 100’üncü Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu’ sergisi ve kardeş şehir Berlin Treptow-Köpenick Belediyesi iş birliği ile hazırlanan ‘Doğu’ya Kervan’ isimli karma sergi gezildi. Başkan Ataç, Büyükerşen’e birebir olarak çizilen portresini hediye etti.

Cumhuriyet Anıtını incelediler

Belediye hizmet binasının ardından ise başkanlar, bu yıl 16’ncı kez düzenlenen Pişmiş Toprak Sempozyumu’nda 21 misafir sanatçı ve sempozyum komitesinin el ele emek vererek cumhuriyetin 100’üncü yıl anısına ortaya çıkan anıtı ziyaret etti. Başkanlar, ortaya çıkan eserin Eskişehir’e ve Türkiye’ye yakıştığını belirtti.

Kadın Üretici Ürün Satış Noktası’nı ziyaret ettiler

Başkanlar anıtın ardından perşembe günleri Özdilek Sanat Merkezi’ne kurulan Kadın Üretici Ürün Satış Noktası’nı ziyaret ederek üretici kadınlar ile sohbet etti. Başkanlar ayrıca Özdilek Sanat Merkezi yanında bulunan Gökkuşağı Kafe’deki özel gereksinimli bireylerle de bir araya gelerek toplu fotoğraf çektirdi.

Tepebaşı Belediyesi’nde gerçekleştirilen buluşmaya Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Av. Ayşe Ünlüce ve CHP İl Başkanı Talat Yalaz katıldı.