Eskişehir’in öğrenci kenti olarak anılmasına neden olan gençler Ayşe Ünlüce ile buluştu. Merak ettikleri soruları soran, taleplerini ileten gençlerle tek tek ilgilenen Ayşe Ünlüce, Eskişehir’in gençlere çok büyük önem verdiğini söyledi. Gençlerle her zaman iç içe olduklarını ifade eden Ünlüce, “Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen gençlerimize her zaman çok büyük önem verdi. Çünkü kendisi zamanında Anadolu Üniversitesi’nin rektörlüğünü yaptı. Bu nedenle her zaman gençlere yönelik çalışmalar ve gençlerin fikirlerine hep önem verdi” dedi.

Yeni dönemde iki adet Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi projeleri olduğunu bu projeleri hayata geçirmek için büyük bir heyecan yaşadıklarını, ayrıca gençlerin fikirleriyle projeye katkıda bulunmalarını isteyen Ünlüce, “Yapacağımız her projede fikirleriniz bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

Gençlerin su kartı, bisiklet yollarıyla ilgili soruları cevaplayan Ayşe Ünlüce, “Su kartlarıyla ilgili sistemin tamamen değişmesi çok büyük maliyetlere neden oluyor. Biz bunun maliyetini vatandaşımıza yansıtmadan değiştirmek istiyoruz. Pandemi, deprem gibi ülkemizi derinden yaralayan olaylar yaşadık. Bu nedenle önceliklerimizi sosyal yardım ve sosyal desteklere verdik, su ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor ama henüz bitmedi” dedi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne yapılması planlanan tramvay hattıyla ilgili konuşan Ayşe Ünlüce, “Öğrencilerimiz Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne giderken tramvayla çok kolay ulaşım sağlıyorlar fakat ESTÜ’ye giden öğrencilerimiz zorluk yaşıyor. Bu nedenle biz göreve geldiğimiz ilk günlerde ESTÜ’yü uzanacak bir tramvay hattının çalışmalarına anında başlayacağız” dedi. Ayşe Ünlüce bunun yanı sıra, bisiklet yolları, atölyeler, sosyal tesisler hakkında bilgi verdi.

“ÜNİVERSİTELERİN ÖZGÜR, ÖZERK VE DEMOKRATİK OLMASI LAZIM”

Odunpazarı Belediyesi’nin üç gençlik merkezi olduğunu söyleyen Başkan Kurt, gençlik merkezlerinde 80’ne yakın öğrenci kulübü ile iş birliği yaptıklarını belirtti. “Öğrenci kulüpleriyle ortak hareket ediyoruz. Onların yaşamını kolaylaştıracak ortam sağlamaya çalışıyoruz. Eskişehir'e gelen genç kardeşlerimizin sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz. Gençlik merkezlerimizde her türlü ihtiyacı giderecek ortamı sağlıyoruz. Ders çalışabilirsiniz. Çeşitli toplantılar yapabilirsiniz. Çayı kahveyi içebilir, ücretsiz internetten yararlanabilirsiniz.

Eskişehir’de yaklaşık 80 bin örgün eğitim öğrencisi var. Ama Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtları 16 bin yatak kapasiteli. Tüm öğrencilerin yatak ya da barınma sorunu çektiğini biliyoruz, görüyoruz. Bunu çözmek belediyelerin birinci derecede işi değil, gücü yetmez. Bu devletin sorumluluğundadır. Devlet bu işe el atmak zorundadır. Ben söylediğim de AKP'li meclis üyesi arkadaşlarımızı bu konuda ikna etmekte zorlandık. 80 bin öğrenci varsa 80 bin yatak kapasiteli yurt olmalı. Öğrenci ister orada kalır, ister başka yerde kalır. Bu, onun bileceği iş. Ama bun imkanı sağlarsa devlet öyle devlet olur. Öteki türlü bu başarılı bir devlet olmaz. Ulaşım desteği vermeye çalıştık. Gençlik merkezlerimizde genç arkadaşlarımıza psikolojik danışmanlık desteği vermeye çalışıyoruz. Baroyla iş birliği içinde bir hukuki danışmanlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Çünkü gerçekten öğrenci arkadaşlarımızın hukuki sorunu da çok. Kimisinin idareyle, kimisinin ev sahibiyle sorunu var. Odunpazarı Belediyesi'nin daha önce bizden önceki dönemde otel olarak inşa ettiği yere biz yurt olarak işletilmesi şartıyla ruhsat verdik. Şu anda Büyükdere Mahallesi’nde üç yüz kişilik bir kız öğrenci yurdumuz var. Sıkışan, başı dara düzen kardeşlerimizin yararlanabilmesi için bir de otuz kişilik bir kız öğrenci misafirhanemiz var” diyen Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Sosyal çalışmalarınız için belediyelerimizden yapabilirsiniz. Stajlarınızı belediyelerimizde yapabilirsiniz. Biz mimarlık fakültesi öğrencileriyle birlikte etkinlik yapıyoruz. Onlarla birlikte bazı şeyleri üreterek hayata geçiriyoruz. Bunu edebiyatçılar, sporcular, tarihçiler içinde yapabiliriz. Ama bunun için birinci şart üniversitelerin özgür, özerk ve demokratik olması lazım. Ne yazık ki bu ortam şu anda yok. O ortamın da gelebilmesi için 31 Mart Yerel Seçimleri çok önemli. Desteklerinizi bekliyoruz. 1 Nisan'dan itibaren de hep birlikte çalışacağız.”

Gençler buluşması

Gençlere verilen hizmetlerden söz eden Başkan Ataç, “Tepebaşı Belediyemizin 2 gençlik merkezinde ciddi hizmetler verildi. Öğrenciler kayıt olmak için sıraya giriyordu. Yeni dönemde de farklı düşüncelerle devam edeceğiz. Gençlerimizle birlikte olmaktan mutlu oluyoruz. Eskişehir öğrenci kenti. Öğrencilerin sorunlarına muhakkak eğilmemiz gerekiyor. Enflasyon artıp hayat pahalılaşınca 2022’de bir akşam yemeği düzenlemiştik. Bu hala devam ediyor. 150 bin öğrenci kardeşimiz o hizmetten yararlandı. Bu uygulamamızı farklı şeyler de katarak devam edeceğiz. Öğrencinin bütçesine de katkı olsun istedik. Akşam yemeğine vereceği parayı eğitimine veya başka bir ihtiyacı için kullansın istedik. Gelecek dönemde de farklı projeler yapacağız. Ben her zaman derim, belediyelere sık sık gelin arkadaşlar. Belediyeler farklı kurumdur. Belediyelere gelirseniz ortak projeler yapmamız daha uygun olur. Kapılarımız her zaman açık sizlere. Önümüzde bir seçim var. Seçimden sonra da projelere devam ederiz. İlk yıl Eskişehir’e üniversite için gelen öğrencilere bizim bir kahvaltımız olur. Orada şunu söylerim. Ben kesinlikle siyaset yapmam. Öğrencilere oy kullanmaları açısından Eskişehir’i birinci sıraya almalarını öneririm. Çünkü burada 4 veya 5 yıl kalacaksınız. Bu zaman zarfında sizi yönetecek kişiyi veya partiyi kendi oylarınızla seçin derim. Her zaman açık yüreklilikle söylüyorum. Her zaman sizin yanınızda oldum olmaya da devam edeceğim” ifadelerini kullandı.