Sezon hazırlıklarını uzun süredir devam ettiren Eskişehirspor’umuz artık kadroya son şeklini vermeye ve maç, sezon ritmine girmeye çalışıyor. Son iki günde tecrübeli stoper Kaan Dorak ve genç orta saha Koraycan Akbaş ile kadrosunu takviye eden Eskişehirspor’un bir de kaleci aradığı biliniyor. Bu transfer dışında Es Es’in kadroya takviye yapıp yapmayacağı ise net değil. Ayrıca Eskişehirspor’da takımdan ayrılacak isimler de olabilir. Bölgesel Amatör Lig’de maçlara 25 kişilik bir kadro ile çıkılabiliyor. Bu da bir takımın kadrosunun 27-28 kişiyi aşmaması gerektiğini işaret ediyor. Zira maç kadrosuna birçok futbolcunun giremediği bir iklimde takım içi çatışmalar çıkma ihtimali var. Bu nedenle yalnızca Eskişehirspor değil genel olarak tüm takımlar sezon kadrosunu 27-28 gibi rakamlar ile sınırlıyor.

Transfer ve kadro konusu elbette çok önemli. Hele ki mutlak parola şampiyonlukken bu konunun önemi iki kat artıyor. Ayrıca takımın çalışma temposu ve sezon hazırlıkların tamamının mercek altına alınması da çok önemli. Ben bu haftaki yazımda bu alanlara değinmeye karar vermiştim. Fakat TFF dün akşam Bölgesel Amatör Lig gruplarını ve haliyle de Eskişehirspor’un rakiplerini açıkladı. Uzun zamandır beklenen ve TFF’nin arapsaçına döndürdüğü BAL grupları dün akşam nihayet belli oldu. Eskişehirspor 2023-2024 futbol sezonunda Bölgesel Amatör Lig 6. Grup’ta yer alacak. Es Es’in grubunda Ankara, Düzce, Eskişehir, Kırşehir ve Zonguldak temsilcileri yer alıyor. Eskişehirspor’un grubunda yer alan Eskişehir Demirspor ve Eskişehir Yunusemrespor’a yeni sezon öncesinde bir kez daha başarılar diliyorum. Umuyorum ki Eskişehir temsilcileri grubu sıkıntı yaşamadan bitirir. 2023-2024 BAL 6. Grup takımlarını ise Eskişehirspor’un yayınladığı tablodan alıntı yaparak buraya bırakıyorum.

bal 6. grup eses

İyi temennilerin ardından gelelim asıl konuya. Eskişehirspor’un gruptaki rakipleri belli olunca bu haftaki yazımın konusunu Eskişehirspor’un rakip analizleri olarak belirledim. Dün geceden bu yana çeşitli kaynaklardan hem bilgi topluyorum hem de analiz yapmaya çalışıyorum. Bu çalışmalar sonucunda Eskişehirspor’un 6. Gruptaki rakiplerini, şu anki mevcut durumlarını baz alarak sizler için analiz etmeye çalışacağım. Analizime Eskişehir temsilcilerini ise dahil etmeyeceğim. Şampiyonluk yolunda Eskişehir Demirspor ve Yunusemrespor’un Eskişehirspor’a rakip olabileceğini düşünmüyorum.

Grupta Eskişehirspor’a rakip olabilecek ekiplerin başında Sincan Belediyespor geliyor. Ankara temsilcisi Sincan Belediyespor geçtiğimiz sezonda yine 6. grupta yer aldı ve eleme maçı ile TFF 3. Lig’e yükselme şansını kaçırdı. Grubu Talasgücü Belediyespor ile Sincan Belediyespor 60 puan ile bitirdi ve iki takımın ikili averajları da aynı olduğu için eleme maçı oynandı. Bu maçı Talasgücü 3-1 kazandı ve 3. Lig’e çıktı. Sincan ise büyük fırsat kaçırdı. Bu arada genel averaja bakılıyor olsaydı TFF 3. Lig’e Sincan Belediyespor yükselecekti. Yani, o kadar kıl payı üst ligi kaçırdılar ki bu sezonda da tek amaçları 3. Lig’e çıkmak olacaktır.

Sincan Belediyespor çarşamba günü Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi ile Ziraat Türkiye Kupası maçı oynayacak. Bu maçta da direkt rakiplerimizden Sincan’ın son durumunu izlemek mümkün olacak. Sincan Belediyespor ayrıca geçen sezonki kadro iskeletini korumuş görünüyor. Bunun üzerine de iddialı transferler yaptılar. Sincan Belediyespor finansal olarak da iyi durumda. Kulüp yalnızca “belediye” ismini kullanmıyor ve belediye ile birlikte Sincan’daki önde gelen kuruluşlardan da ciddi destek alıyor. Sincan Belediyespor Ahmet Çakar, Ertem Şener ve Abdülkerim Durmaz gibi ünlü isimlerin katılımı ile renkli bir sezon açılışı yaptı. Büyük bir proje ile yola çıkan Sincan Belediyespor’a çok dikkat etmek gerek. Oynadıkları hazırlık maçlarında aldıkları sonuçlar da gayet iyi. Bence Eskişehirspor’un bu grupta en büyük rakibi Sincan Belediyespor olacak.

Ankara ekiplerinden devam edersek Ankara T.K.İ. grupta sorun çıkarabilecek takımlardan biri konumunda. Ankara T.K.İ. grupta şampiyonluk kaderini belirleyebilecek takımlardan biri olacak. Kendileri şampiyon olabilir mi derseniz elbette olabilirler ama ben T.K.İ.’yi Eskişehirspor ve Sincan Belediye gibi takımların biraz arkasında görüyorum. Ankara T.K.İ. birkaç önemli transfer yapmış olsa da Türkiye Kömür İşletmeleri’nin bu sezon için yapacağı yatırımın daha büyük kısmını bir başka ekibi ve BAL temsilcisi T.K.İ. Tavşanlı Linyitspor’a yaptığı biliniyor.

Gruptaki diğer Ankara temsilcilerinden 1926 Polatlı SK yeni bir yapılanma, yeni bir yönetim ile sezona iddialı girmek istiyor. Grubumuzda mücadele eden kulüpler arasında tek kadın başkana sahip 1926 Polatlı’da Sevgi Demir Coşkun henüz temmuz ayında göreve geldi. Yeni başkan göreve geldikten sonra transfer çalışmalarına başlayan Ankara ekibi geçmiş dönemlere göre güçlü bir kadro kurdu. Şimdilik 1926 Polatlı kadrosu lige renk katacak nitelikte ama şampiyonluk için büyük adaylar demek pek mantıklı değil. Elbette ihtimaller üzerinden konuşuyorum bunu da tekrar hatırlatmak istiyorum. Futbolda her takım her an her şeyi yapabilir. 1926 Polatlı’yı Eskişehirspor ile oynadıkları hazırlık maçında izleme fırsatımız da oldu. Sezon öncesi maçlar net fikir vermiyor olsa da biz daha hazır hale geldiğimizde 1926 Polatlı ile aramızdaki kalite farkı ortaya çıkacaktır.

Ankara Gölbaşı Belediyespor ise diğer Ankara ekiplerine göre daha mütevazı bir ekip görünümünde. Onlar da geçtiğimiz sezonda BAL’da kendi gruplarını 8. bitirdi. Gölbaşı’nın grubunda 1926 Polatlı, Karadeniz Ereğli, Zonguldak Kozlu, Düzce Çilimli gibi Eskişehirspor’un bu sezonki diğer rakipleri de vardı. Ankara Gölbaşı Belediyespor yeni sezona geçen sezonki kadrosunun büyük bölümünü koruyarak giriyor.

Eskişehirspor’un grubunda 3 Zonguldak takımı yer alıyor. Bunlar arasında bu defa en zayıf görünenden başlarsak Kozlu Belediye SK bize rakip olacak bir görüntü vermiyor. Kozlu geçen sezon zorlu grubu dördüncü bitirse de bu sezon grubun zayıf halkalarından olmaya aday. Çünkü Kozlu Belediye SK maddi anlamda büyük zorluklar çekiyor ve Karadeniz ekibi ilk etapta bu sezon BAL’da yer almayacağını açıklamıştı. Kozlu SK lige katılmaya son anda karar verdi. Fakat kulüpte ekonomik sorunlar devam ediyor. Ve önemli bir kaynaktan edindiğim bilgilere göre Kozlu SK henüz sezon hazırlıklarına başlamamış. Yani daha takım idman dahi yapmamış. Bir diğer Zonguldak temsilcisi Alaplı Belediyespor için de durum farklı değil. Onlar da Süper Amatör şampiyonluğu sonrası az kalsın BAL’a katılamıyordu. Maddi sorun bu ekipte de devam ediyor. Zaten güçlü bir kadroya sahip olmayan Alaplı eğer lig başlayana kadar önemli takviyeler yapmazsa ligde kalma mücadelesine aday ekiplerden biri görünüyor. Alaplı Belediye’nin küçük de olsa etkili olan taraftar grubu “Mavi Şeytanlar” takımlarının BAL’da mücadele etmesi için büyük uğraş verdi. Onlara da burada ayrı bir parantez açmak lazım.

Zonguldak cephesinde en güçlü takım kesinlikle Karadeniz Ereğli BSK olacak. Belediye takımı olan Ereğli geçen sezon grubunda Karabük İdman Yurdu’nun ardında ikinci olmuştu. Ereğli temsilcisinin tıpkı 1926 Polatlı ve Ankara T.K.İ. gibi başaltı mücadelesi vermesini bekliyorum. Karadeniz Ereğli BSK özellikle deplasmanda dikkat etmemiz gereken bir ekip olacak.

6. Grup’ta yer alan iki Düzce ekibinden bize en büyük zorluğu çıkarma ihtimali olanı Çilimli Belediyespor. Geçtiğimiz sezon kendi grubunda Polatlı, Karadeniz Ereğli ve Kozlu gibi rakiplerimizin gerisinde kalan Düzce temsilcisi bu sezon daha başarılı bir kadro kurmaya çalışıyor. Takım kadrosunu genç ve deneyimli oyuncular ile harmanlayan Çilimli Belediyespor üst sıraları zorlamak için sezona hazırlanıyor. Ayrıca Çilimli Belediyespor da tıpkı Eskişehirspor gibi yeni sezon hazırlıklarına Ağustos’ta başlayan ekiplerden biri.

Diğer Düzce ekibi Kaynaşlı Belediyespor da BAL’da iddialı olmak istiyor. Sezon öncesi toplamda 6 dış transfer yapan ve 6 hazırlık maçı yapacak Kaynaşlı Belediyespor mütevazı yapısıyla dikkat çekiyor. Fakat bir kolej takımı havasında ligde tempo yapan bir ekip olarak başarı hedefleyen Düzce temsilcisine özellikle deplasman maçımızda dikkat etmemiz gerek. Kaynaşlı Belediyespor’un transferlerini bölge ekiplerinden yaptığını da biliyoruz. Bu nedenle Kaynaşlı Belediyespor biraz kapalı kutu görünümü de veriyor.

Gruptaki tek bolu temsilcisi Geredespor ise geçen sezon Bolu Süper Amatör’de şampiyon olarak BAL’a geldi. BAL tecrübesi açısından zayıf olan Geredespor yine de şampiyon ruhu taşıdığı için tehlikeli bir takım. Ayrıca şampiyon kadrodan önemli isimleri kadrosunda tutan Gerede bir de bu isimlerin yanına profesyonel liglerde önemli tecrübeleri olan bazı transferleri ekledi. Bolu temsilcisi Geredespor grubun sürpriz takımlarından biri olmaya aday.

2022-2023 sezonunda Kırşehir Süper Amatör şampiyonu olan Kırşehir Gençlik Spor ise grubun en mütevazı ekiplerinden biri. Onlar bu sezon yeni yükseldikleri ligde kalıcı olmak için mücadele edecekler gibi görünüyor.

Şimdilik Eskişehirspor’un rakipleri ile ilgili edinebildiğim genel bilgiler ve analizlerim bu şekilde. Sezon yaklaştıkça ve rakipler ile ilgili yeni gelişmeler oldukça bu bilgileri güncellemeye çalışacağım. Umuyorum ki rakip kim olursa olsun Eskişehirspor’umuzda yolun sonu şampiyonluk olur!

Şampiyon biz olacağız diyor ve herkese sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.