Haber: Buğrahan Doğangil

İYİ Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Aydın bugün öğleden önce resmi X hesabından yaptığı paylaşım ile Büyükşehir Belediyesi'ni suçlamıştı. Suçlamaların nedeni ise Aydın'ın bir binaya astırdığı ve tamamen yasal olduğunu söylediği reklam afişlerinin belediye tarafından usulsüzce sökülmesiydi.

Bu iddialara Büyükşehir Belediyesi'nden yanıt gecikmedi. EBB yaptığı yazılı basın açıklaması ile binadan belediye ekipleri tarafından sökülen duvar reklamlarının yasal olmadığını ve sökülmesinin gayet doğal olduğunu bildirdi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada;

"Kamuoyunun dikkatine;

2024 Yerel Seçimleri’nde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan kişi veya kişilerce şehrimizin çeşitli noktalarında mevzuat hükümlerine aykırı şekilde asılan siyasi afişler, ilgili adaylara yapılan yazılı tebligata rağmen kaldırılmaması sebebiyle, Eskişehir Valiliği ile koordinasyon içerisinde kolluk kuvvetlerimiz ve zabıtalarımız gözetiminde belirlenen alanlardan kaldırılmıştır.

Bu konuyla ilgili kamuoyunu ve seçimlerde aday olmak isteyen vatandaşlarımızı bir kez daha bilgilendirmek istiyoruz. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’nun “İlan ve Reklam Yerleri ile İlgili Yasaklar” başlıklı 61. maddesinde belirtilen ‘Seçimin başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar siyasi partiler, bağımsız adaylar, herhangi bir kurum veya kuruluş ya da vatandaşlar tarafından, bu Kanunda belirtilen yerler dışında, siyasi ilan ve reklam içeren afiş, poster, pankart veya parti bayrağı gibi malzemelerin asılması, yapıştırılması veya teşhiri yasaktır. Aksi halde, bu ilan ve reklamlar  kaldırılır  ve masrafları  ilgilisinden  tahsil  edilir. Bu maddede  belirtilen yasaklarla ilgili işlem yapma yetkisi, seçimin başlangıç tarihinden oy verme gününden önceki otuzuncu güne kadar mülki makamlara, son otuz gün içinde ilçe seçim kurullarına aittir. Belediyeler, bu maddede belirtilen yetkili mercilerin talebi üzerine, maddeye aykırı hususları gidermek için gerekli araç, gereç ve personeli sağlamakla yükümlüdür’ denilmektedir.

Adayların veya aday adaylarının bu mevzuatlara hakim olmadan, kampanya dönemi (Yüksek Seçim Kurulu’nca belirlenen seçim takvimi) dışında siyasi reklam yapması ile ilgili olarak bundan sonraki süreçte de konu takip edilecek ve herhangi bir aksaklığa mahal verilmeyecektir." ifadelerine yer verildi.