Hız sınırını aşanların Ehliyeti iptal edilebilecek

Hükümet, Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifini TBMM'ye sundu. Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ile Antalya Milletvekili Atay Uslu'nun imzasıyla sunulan teklife göre, trafikte çakar ışık kullananlar 1002 lira para cezası ödeyecek. Aynı suçu tekrar edenler trafikten men edilecek. Kırmızı ışık ihlali halinde 235 TL ceza ödenecek. Emniyet şeridi cezası 1002 TL’ye yükseliyor. Cep telefonu kullanmanın cezası 235 TL'ye yükselecek... Spin ve drift olarak ifade edilen tehlikeli hareketleri yapanlar ise 5 bin 10 lira para cezası ile cezalandırılacaklar ve 60 gün trafikten men edilecekler.

Hurdaya çıkarılmış araçların karayolunda sürüldüğünün tespiti halinde sürücüsüne 2 bin 018 TL idari para cezası verilecek ve ardından araç trafikten men edilecek.

Siren, çakar, modifiyeli araç ve abart egzoz kullananlara ağır cezalar yolda

Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazların (siren, çakar lamba) mevzuatta izin verilmeyen araçlara takılması ve kullanılması yasaklanacak. Buna uymayan araçların sürücülerine ise 108 TL ile 1.002 TL idari para cezası kesilecek. Sürücünün araç sahibi olmaması durumunda tescil plakasına da aynı miktar ceza uygulanacak. Son 1 yıl içinde bu ihlalden 3 kez işlem yapılmış olan araçlar 15 gün trafikten men edilecek. Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişiklik işleten tarafından 30 gün içinde araç tescil belgesine işletilecek. Uymayana 108 TL ceza verilecek. Üzerinde değişiklik yapılmış araçlar ise bu durumun mevzuata uygun şekilde yapıldığı belgelenip, araç tescil belgesine işletilinceye kadar trafikten men edilecek.

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması durumunda 1.002 TL para cezası uygulanacak, araç mevzuata uygun hale getirilene dek trafikten men edilecek.

Araç muayanesi yaptırmamanın cezası artıyor

Muayenesi yapılmamış araçla rafiğe çıkanlara 235 TL ceza uygulanacak. Bu araçlara muayene yaptırmaları için izin verilecek. İzin verilen sürenin sonunda muayene yapılmadan veya muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen araçla trafiğe çıkılması halinde 488 TL ceza verilecek.

Şerit İhlali yapanlar dikkat

İki şeritli veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir işaret bulunmadıkça motosiklet, otomobil, kamyonet, panelvan, minibüs ve otobüs dışındaki araçları kullananlar, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi kullanma kuralını ihlal ederlerse 488 TL cezaya çarptırılacak.

Aman "makas" atmayın!

Emniyet şeridi ve banketleri kullananlar, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirenler (makas atmak), ters yöne girenler 1.002 TL para cezasına çarptırılacak.

Dur ihtarına uymayan ve kırmızı ışıkta geçenler 

Trafik zabıtası veya diğer yetkililerin dur işaretlerine, ışıklı trafik işaretlerinden kırmızı renkli olanına ve sesli işaretlere uymayan sürücüler 235 TL, diğer trafik işaretlerine ve kurallara uymayan sürücüler 108 TL para cezasıyla cezalandırılacak.

Ehliyet iptal edilecek

Kırmızı ışık ihlalini 1 yıl içinde 3 kez yaptığı tespit edilen sürücünün ehliyeti 30 gün süreyle geri alınacak. Aynı yıl içinde kırmızı ışık kuralını ikinci kez 3 defa ihlal eden sürücülerin ehliyeti 45 gün, üçüncü kez 3 defa ihlal edenlerin ehliyeti ise 60 gün geri alınacak. Aynı yıl içinde bu madde kapsamında ehliyeti geri alınanlar geri alma süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçecek.

Dikkat 'Hız sınırını aşmayın"

- Hız sınırını yüzden 10'dan yüzde 30'a kadar aşan sürücülere 235 TL, yüzde 30'dan yüzde 50'ye kadar aşan sürücülere 488 TL, yüzde 50'den fazla aşan sürücülere ise 1.002 TL para cezası verilecek. Son 1 yıl içinde hız sınırını yüzde 30'dan fazla 5 kez aşan sürücülerin ehliyeti 1 yıl geri alınacak. Sürücülerin bu sürenin sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçecek. Son 5 yıl içinde bu ihlalden dolayı ehliyeti iki kez geri alınmış olan sürücülerin, sürücü belgeleri iptal edilecek.

Telefonları bırakın

Seyir halinde cep telefonu kullananlara 235 TL para cezası kesilecek.

Öncelik yayaların

Sürücüler görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda. Uymayanlara 488 TL para cezası verilecek. Araçları motorlu araç tescil belgesinde gösterilen maksadın dışında kullananlar ile sürülmesine izin veren araç sahiplerine 1.002 TL ceza uygulanacak.

Çalışma izni ve ruhsatı olmayan yandı

Çalışma izni ve ruhsatı olmadan yolcu taşıyanlara 5 bin 10 TL, ruhsatta belirtilen faaliyet dışında aracı kullananlara 2.018 TL, ruhsatta belirtilen bölge ve güzergah dışında faaliyet gösterenlere 1.002 TL ceza verilecek. Bu ihlallerin gerçekleştirildiği araçlar da 60, 30 ve 15 gün süreyle trafikten me edilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.