Şen, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Maden’in Eskişehir’de altın-gümüş madeni çıkarmak için yaptığı ÇED başvurusu ilçemizin bağrına saplanmaya hazır bir hançerdir. Bölgemize siyanürlü tesisleri yerleştirmek için yapılan bu başvuru insan hayatını hiçe saymak, yaban hayatını yok etmek ve doğayı katletmek için yapılan bir başvurudur. 

AKP iktidarının para hırsı yüzünden bölgeye zehir akıtmasını görmezden gelmek büyük bir insanlık ayıbıdır. Gerçek vatanseverler böyle bir başvuruyu daha gündeme bile gelmeden ilgili kuruma net bir biçimde tavrını koymalı ve İç Anadolu'nun en güzel topraklarının peşkeş çekilmesine izin vermemelidir.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın duyarlı yöneticilerinin bu konuya el atması, Eskişehirli milletvekillerinin bir araya gelerek ortak bir biçimde tepki koyması en büyük dileğimizdir. 

Şu unutulmamalıdır ki Eskişehir'imizin peşkeş çekilecek bir karış toprağı dahi yoktur. ÇED başvurusu onaylansa bile toplumsal tepkiler yüzünden holding bu havzada çalışacak alan bulamayacaktır."