Son günlerde yaşanan olaylar toplumda büyük yankı uyandırıyor. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde Suriye uyruklu bir kişinin çocuğa taciz ettiği iddialarının ardından, birçok ilde Suriyelilere yönelik saldırı girişimleri yaşanıyor.

Bu tür olaylar maalesef Eskişehir'e de sıçradı. Bugün, Odunpazarı ilçesine bağlı Erenköy Mahallesi’nde yaşayan Suriyelilere yönelik bir saldırı girişimi meydana geldi. İki motosikletle mahalleye gelen şahıslar, kapı önünde oturan Suriyelilere bıçak çekerek tehditlerde bulundu ve saldırı girişiminde bulundu. Olay üzerine bölgeye çok sayıda emniyet ekibi sevk edildi.

Saldırıya uğrayan Suriyeli; "Kapının önünde oturuyorduk. İki motosikletle geldiler ve bıçak çekerek 'buradan gidin' diye bağırdılar. Canımızı zor kurtardık." dedi.

Saldırıya uğrayan Suriyeli bir kadın ise yaşadığı korkuyu gözyaşları içinde anlatarak emniyet güçlerinden yardım istedi.

Her türlü provokasyona karşı dikkatli olmalıyız

Eskişehir halkı olarak, toplumsal huzurun bozulmaması için sağduyulu olmalıyız. Suçlu ile suçsuzun ayrımını yapmalı, toplulukları hedef almamalıyız. Her türlü provokasyona karşı dikkatli olmalı ve şiddet olaylarından uzak durmalıyız. Adaleti sağlamak güvenlik güçlerinin görevidir, bizler ise barış ve huzur içinde bir arada yaşamayı sürdürmeliyiz.