Eskişehir 29 °C
Kalemlerin özgür olduğu günlere ulaşmak dileğiyle

Kalemlerin özgür olduğu günlere ulaşmak dileğiyle

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.


  • Facebookta Paylaş

Başkan Ataç mesajında şu ifadelere yer verdi:

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961’den beri gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak üzere kutlanan Türkiye’ye özgü bir gündür. Demokratik bir toplum olmanın en önemli özelliklerinden biri haber alma hakkıdır. Yurttaşların doğru ve tarafsız haber alma hakkını temin etmek yasalarla güvence altına alınmıştır.

Ne yazık ki ülkemizde 12 Mart 1971 ve 12 Eylül darbesiyle birlikte, gazetecilerin-yayıncıların toplu sözleşme düzeni kullanılamaz, sendikal hareket ise işlevsiz hale getirildi. Sonraki yıllarda yeni yasal düzenlemeler getirilerek haklar tırpanlandı ve bir bayram olarak kutlanması gereken bu önemli tarih, bir gün olarak anılmaya başlandı.

Bu gün, iş güvencesi medya patronlarının insafına terkedilmiş durumda. Basındaki işsizlik ve düşük ücretle çalışma rekor düzeye ulaştı. Geldiğimiz süreçte; iktidar mensupları, kendilerini eleştiren gazeteciler, yayıncılar için açtığı davalarla rekorlar kırıyor. Uzun tutukluluk süreleri ve asılsız suçlamalarla muhalefet eden yayın organlarının sesi kısılmaya çalışılıyor. Muhalif gazete, televizyon, radyo, internet üzerinden habercilik yapan siteler, hatta kültür- sanat dergileri kapatıldı.

10 Ocak 1961 tarihinde sağlanan haklar bugün kullanılamaz hale gelse de kalemini iyiden, doğrudan ve güzelden yana kullanan gazeteciler hala var ve her zaman var olacaklar.

Şartlar ne olursa olsun, halkın haber alma özgürlüğü için meslek onuruyla, çoğu zaman baskı ve olumsuz koşullar altında çalışan, basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Kalemlerin özgür olduğu, güzel, mutlu günlere ulaşmak dileğiyle.

Haber İçin Oy Kullanmak İstermisiniz?

Henüz yorum yok, ilk yorumu yapın, tartışmayı başlatın