Eskişehir 29 °C
Mihalgazi Belediyesi sokak köpeklerini ölüme terk etti

Mihalgazi Belediyesi sokak köpeklerini ölüme terk etti

Mihalgazi Belediyesi yaklaşık 15-20 sokak köpeğini ölüme terk etti.


  • Facebookta Paylaş

Mihalgazi Belediyesi yaklaşık 15-20 sokak köpeğini Bilecik'in Söğüt ilçesine atarak ölüme terk etti. Yaşanan bu skandal durumu Söğüt Belediyesi, yaptığı açıklama ile duyurdu.

Söğüt Belediyesi yaptığı açıklamada; "Bugün saat 15:10' dolaylarında duyarlı bir vatandaşımızın video ve fotoğraf çekerek bizimle paylaşması neticesinde MİHALGAZİ BELEDİYESİ'ne Ait 26 FU 357 Plakalı Resmi araçtan 15-20 kadar köpeğin ilçemiz sınırları içerisine bırakıldığını öğrendik. Ekiplerimiz Mağdur ve aç durumdaki köpeklerin beslenmesini gerçekleştirmiş, Kaşektik hasta durumda olan bir köpeği de bulunduğu yerden alarak tedavisine başlamıştır. 5199 Sayılı yasa ile men edilmiş olan bu uygulama aynı zamanda kamu vicdanına da aykırıdır. Şöyle ki bırakıldıkları Borcak yol ayrımı mevkisi Gece -13 derecelere inen, kar ve tipinin olduğu ortamda bu mağdur köpeklerin yaşaması imkansız olduğu halde vahşi doğaya terk edilmesi etik bir davranış değildir. Kaldı ki Bahse konu araç yolun buz tutması nedeniyle ilçemiz merkezine bırakma niyeti ile geldiği anlaşılmış fakat araç ilerleyemeyince köpekleri vahşi doğa ortamına terk etmişlerdir. Tarım ve Orman Bakanlığı nezninde gerekli ihbar ve resmi prosedürleri gerçekleştirilecektir" dedi.

Öte yandan, Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gülçin Yapıcı Yıldız, sokak köpeklerini ölüme terk eden Mihalgazi Belediyesi hakkında 5199 sayılı kanuna aykırı fiillerinden dolayı suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Haber İçin Oy Kullanmak İstermisiniz?

Henüz yorum yok, ilk yorumu yapın, tartışmayı başlatın