21 Mart 1973 tarihinde Sivrihisar’ın Demirci Mahallesi’nde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Sivrihisar’da tamamladı. 

1993 yılında ağabeyi ile başladıkları ticaret hayatında büyük başarılara imza attı. Kurdukları Yüzügüllü Şirketler Grubu onun döneminde birçok sahada etkili olmaya başladı. Kuyumculuk, akaryakıt, inşaat, otomotiv, lojistik, işletme, gıda, piliç üretimi ve tarım gibi çok yönlü ve çok boyutlu bir ticari alanda hizmet üretmekte olan grubun şirket merkezi de halen Sivrihisar’dadır. 

Yüzügüllü Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hamid Yüzügüllü ticaretteki bu başarılarının yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projelerinde de görev aldı.  

Sivrihisar’daki okul aile birlikleri, Sivrihisar Spor Kulübü yönetimi, Eskişehir Ticaret Odası 17. Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı, Eskişehir Kızılay Şube Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2009 yılından 2014 yılına kadar Sivrihisar Belediyesi meclis üyeliği görevlerinde bulundu.  

Sivrihisar halkının takdiri ile 2014 yerel seçimlerinde Sivrihisar Belediye Başkanı olarak seçilen Hamid Yüzügüllü, vizyonu ve belediyecilikteki başarıları ile de adından çok söz ettirdi. Genç, Dinamik, Azimli ve Çalışkan kişiliği ile tanınan Hamid Yüzügüllü Sivrihisar’da birçok kalıcı esere ve yüzlerce projeye imza atmıştır.. 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Sivrihisar Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. 

Evli ve iki çocuk babasıdır.