Eskişehir Şehir Hastanesi GETAT ünitesine başvuran hastalar şikâyetlerine, ağrılarına ve isteklerine göre muayene ediliyor. Ozon terapi ile fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, kas hastalıkları, nörolojik hastalıklar, migren, huzursuz bacak sendromu ve diyabetik nöropati gibi hastalıkların tedavisi yapılıyor. Ozon, bitkisel ve farmokolojik ilaçların karışımı ile cilt altındaki mezotel tabakasına verilerek uygulanıyor. Kupa tedavisinde ise hastaların ağrıyan bölgelerine hacamat yapılıyor. Vatandaşlar özellikle hacamata yoğun ilgi gösterirken, kramplardan ve ağrılardan uyuyamayan hastalar GETAT ünitesinde şifa buldu.

“Hastalarımızın hacamat tedavisine talebi oldukça yoğun”

İç Hastalıkları Uzmanı Nargüler Aksu Tamuş, GETAT ünitesindeki uygulamalar hakkında bilgi verdi. Hastalar polikliniğe başvurduğunda şikâyetlerine, ağrılarına ve isteklerine göre muayenelerini yaptıklarını ifade eden Aksu Tamuş, “Ozon terapi, hastaya belli bir miktar tıbbi ozon tedavisi vererek bazı hastalıkların iyileştirilmesidir. Bu yöntemi fibromiyalji dediğimiz kronik yorgunluk sendromunda, kas iskelet hastalıklarında, nörolojik hastalıklarda, migren ve huzursuz bacak sendromu gibi ya da diyabetik nöropati olan hastalarda kullanabiliyoruz. Ozon terapiyi en çok majör uygulama dediğimiz, hastadan aldığımız belli bir miktardaki kanı ozonlayarak geri verdiğimiz yöntemi kullanıyoruz. Bir de torbalama yöntemi de var. Özellikle diyabetik ayaklarda kullandığımız yaralara iyi gelen bir tedavi yöntemidir. Ayrıca kupa tedavisinde hastalarımızın özellikle ağrıyan bölgelerine kupaları vakumlayarak küçük kesiklerle hacamat yapmaktayız. Bu yöntem, kronik yorgunluk sendromu ve migren baş ağrısı gibi nörolojik hastalıklar ile huzursuz bacakta uyguladığımız bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Hastalarımızın hacamat tedavisine talebi oldukça yoğun” dedi.

“Migren baş ağrısı gibi nörolojik hastalıklarda mezoterapi yapabiliyoruz“

Ozon terapi hakkındaki detaylara da değinen Aksu Tamuş, “Ozon terapi, bitkisel ve farmokolojik ilaçların karışımını cilt altındaki mezotel tabakasına verdiğimiz bir yöntemdir. Özellikle sırt, boyun, diz, kas ve iskelet sistemi ağrıları gibi kronik ağrılarda oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir. Migren baş ağrısı gibi nörolojik hastalıklarda yine mezoterapi yapabiliyoruz. Ayrıca anti aging olarak yüz, cilt ve boyun dekolte gibi bölgelere, ayrıca saç dökülmesine de mezoterapi uygulamamız vardır” şeklinde konuştu.

“Bacaklarıma ameliyatlık demişlerdi ama şimdi yürüyorum”

Yürümekle ilgili sıkıntılar yaşadığını belirten 65 yaşındaki Suzan Dökmeci ise, GETAT ünitesinde tedavi olduktan sonra şifa bulduğunu dile getirdi. Artık rahatça merdiven inip çıkabildiğini aktaran Dökmeci, şunları söyledi:

“Yürüyemiyordum, şimdi yürüyorum. Hem geçen hafta hem de bu hafta tedavi oldum. Haftaya da geleceğim. Bacaklarıma ameliyatlık demişlerdi ama şimdi yürüyorum. Çok iyi geldi, artık geceleri uyuyabiliyorum. Gece yattığım zaman ayağıma kramplar giriyordu, ayakta kaldığım zaman dizlerim şişiyordu. Şimdi daha iyiyim. Merdiven inerken iniyordum ama geri çıkamıyordum. Artık hem iniyorum hem de çıkıyorum.”