Şube Başkanı  Mesut Ergin, Yönetim Kurulu ve üyeleri ile bir araya gelen Başkan Kurt, her zaman işçi sınıfının yanında olduğunu söyledi. Başkan Kurt, AKP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Nebi Hatipoğlu’nun ‘Eskişehir’de su çok pahalı’ ve ‘Kazım Kurt ile Şehir Hastanesinde karşılaştık’ sözlerine cevap verdi.  

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Türk-İş’e bağlı Cam Çimento Seramik ve Toprak Sanayi İşçileri Sendikası (Kristal-İş) Eskişehir Şubesi’ni ziyaret etti. Şube Başkanı  Mesut Ergin, Yönetim Kurulu ve üyeleri ile bir araya gelen Başkan Kurt, Kristal İş yönetimi ve sendika üyelerinden 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler için destek istedi.

 “PATRONUN AVUKATI OLACAĞIMA İŞÇİNİN AVUKATI OLMAYI TERCİH ETTİM”

Sendika yöneticileri ve üyeleri ile sohbet eden Başkan Kurt, her zaman işçi sınıfının yanında olduğunu söyledi. Bu güne kadar da Kristal İş’in gerçekleştirdiği her eylemde sendikalarının yanında olduğunu belirten Başkan Kurt, “İşçi sınıfının yanında olan bir avukatım. Yıllar önce tercihlerimizi bu yolda yaptık. Soldan olaylara bakan bir avukat olarak, her zaman patronun avukatı olacağıma işçinin avukatı olmayı tercih ettim. Patron tarafında olmak yerine sendikal tarafta olmayı tercih ettim. Sendikal örgütlenmenin ne kadar önemli olduğunu bilenlerdenim. Ama bugünkü sendikaların da yeterli kalmadığını savunanlardan ve söyleyenlerdenim. Bana göre sendikalar çok etkili olmalı. Çok büyük olmalı. Örgütlü toplumu ancak sendikalarla yaratabiliriz. Köylüde kooperatifleşme, işçide sendikalaşma şart. Bunun için her türlü çalışmayı yapmak zorundayız. Her türlü desteği de vermek zorundayız. Onun için de her sendikanın her türlü etkinliğine katkı sunmaya çalıştım, yine çalışırım. Her grevlerinizde, yürüyüşlerinizde, direnişlerinizde Odunpazarı Belediyesi olarak hep yanınızda olduk. Bundan sonra da olacağız” dedi.

“NEBİ BEY GERÇEKÇİ OLMALI”

AKP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu’nun açıklamalarına değinen Başkan Kurt, Hatipoğlu’nun vaatlerinin inandırıcı olmadığını söyledi. Hatipoğlu’nun Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikası bulunduğunu hatırlatan Başkan Kurt, bu fabrikada sendika olmadığına dikkat çekti. Konuşmasında Hatipoğlu’nun su fiyatları ile ilgili açıklamalarına değinen Başkan Kurt, “Solcu bir belediye başkanı olarak suyun, eğitimin, ulaşımın, sağlığın parasız olmasını, her ortamda savunurum. Ama merkezi hükümet öyle bir kanun yapmış ki, suyun maliyetini hesaplayacaksın, ondan aşağı satamazsın, diyor. Osman Özgüven diye Dikili’de bir belediye başkanımız vardı. Suyu bedava verdi diye hapse girdi. Belediye başkanlığını düşürdüler. Böyle bir Türkiye'de yaşıyoruz. Nebi Bey gerçekçi olmalı. İnandırıcı olmak istiyor ise önce kendi fabrikasındaki işçiye hakkını verecek, sendikayı kurdurtacak, o zaman kendisine inanacağız. Ondan sonra da Cumhurbaşkanını arayacak bu mazot da pahalı arkadaş, bunu da yüzde 40 indirelim diyecek. 28 Mayıs ve 14 Mayıs'ta seçim yapıldı. O tarihte mazot kaç liraydı? Şimdi kaç lira bir bakın. Ona göre değerlendirme yapalım” diye konuştu.

“YALAN!”

Hatipoğlu’nun ‘Kazım Kurt ile Şehir Hastanesi’nde karşılaştık’ açıklamalarına da değinen Başkan Kurt, “Yalan. Benimle Şehir Hastanesi'nde karşılaşmış. Hiç karşılaşmadık. Öyle bir şey olmadı ama Nebi Bey, oldu diyor” dedi.  

Başkan Kurt konuşmasının ardından, sendika yönetici ve üyelerinin taleplerini dinleyerek, sorularına cevap verdi.