Arslan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Tam bağımsız Türkiye hayaliyle yola çıkan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastı. 19 Mayıs, bağımsızlığından asla vazgeçmeyen Türk milleti için tarihi bir dönüm noktası oldu. Tüm cesareti ve inancıyla emperyalizme karşı kurtuluşun ve özgürlüğün meşalesini yakan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Samsun’dan başlattığı mücadeleyi destansı bir zaferle taçlandırdı.

Biz, her şeyi gençliğe bırakacağız. O gençlik ki hiçbir şeyi unutmayacaktır, geleceğin ümidi, ışık saçan çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” diyen Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni aydınlık günlere taşıyacak zengin ve ileri fikirlere sahip kişilerin gençler olduğunun bilincindeydi. Bu nedenle çağdaş Türkiye’nin ilk adımı olan 19 Mayıs 1919’u, gençlere armağan etti.
Gençlerimizin işsizlikle boğuştuğunun, yurt dışında yaşama hayali kurduğunun farkındayız. Emin olunuz ki, bugünler geride kalacak ve ülkemizi hep birlikte tekrar kalkındıracağız. Umutsuzluğu yaymak isteyen, gençlerimizi dinlemeyen, anlamayan zihniyete karşı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle bir kez daha söz veriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda özgür, demokratik ve müreffeh bir Türkiye Cumhuriyeti’ni hep birlikte inşa edeceğiz. 100. yılını kutlamaya yaklaştığımız cumhuriyetimizi korumaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak, tam bağımsızlık meşalesini yakmasının 104. yıldönümü ulusumuza kutlu olsun!”