Yerli ve yabancı yüzbinlerce turistin uğrak noktası olan Odunpazarı Bölgesi, içinde birkaç farklı mahalleyi barındırıyor.

Restorasyonu yapılan Tarihi Odunpazarı Evleri'nin çevresinde farklı sektörlerde birçok işletme de faaliyet gösteriyor. Odunpazarı Bölgesi'nde bulunan fakat tüm turistik ve ticari faaliyetlerin dışında kalan Dede Mahallesi Muhtarı Ömer Saraçlar, "Buraya da dükkanlar açılabilir, alışveriş yapılacak yerler konabilir. Mahallemize gelirken yokuş çıkılıyor ve gelen turist buraya uğramıyor. Mahalle olarak turistlerden yararlanamıyoruz" dedi.

"Dede Mahallesi, turizm nimetlerinin hiç birinden yararlanmayan bir mahalle"

Tur rehbetlerinin turistleri evlerin ve müzelerin haricinde bir yere götürmediğini belirten Dede Mahallesi Muhtarı Ömer Saraçlar, "Dede mahallesi Odunpazarı'nın turizm nimetlerinin hiç birinden yararlanmayan bir mahalle. Bunun temel nedeni konumu, yokuş yukarıda ve merkeze diğer mahallelere göre biraz daha uzak olması. Burada merkeze daha çok ağırlık verildiği için rehberler turistleri eski evlere ve müzelere götürüp turu bitiriyorlar. Buraya çıkmıyorlar bile" dedi.

Dede Mahallesi

"Turistler bölgeyi tam anlamıyla gezemiyor"

Rehberlerin turistleri gezdirirken Dede mahallesini de gezi güzergahı içine alabileceklerini söyleyen Saraçlar, şu ifadeleri kullandı:

"Buraya da dükkanlar açılabilir, alışveriş yapılacak yerler konabilir. Mahallemize gelirken yokuş çıkılıyor ve gelen turist buraya uğramıyor. Mahalle olarak turistlerden yararlanamıyoruz. Ayrıca tur rehberleri turistleri çoğunlukla anlaşmalı oldukları yerlere götürüyor. Turistler bölgeyi tam anlamıyla gezemiyor. Alanında uzman lisansı olan rehberlerin tanıtım yapması lazım."