ERİAD Başkanı Rüştü Şentuna tarafından karşılanan Hatipoğlu’nun ziyaretinde dernek yönetimi ve gençlik kolları tam kadro hazır bulundu. Kendisi de bir Rumeli göçmeni ailenin çocuğu olan Hatipoğlu, “Burada kendimi evimde gibi hissediyorum, ben sizin yabancınız değilim, beni biliyorsunuz. El birliğiyle bu şehir için neler yapabiliriz, nasıl katkıda bulunabiliriz, onları konuşmaya geldim. Ben Eskişehirliyim, milletvekili seçildiğim taktirde de sonrasında da bu şehirde yaşayacağım” dedi. Bulgaristan göçmenlerin çalışkanlığından söz eden Hatipoğlu, bunu sanayide de gördüklerini ifade etti.

Şehrin önemli sorunlarının gündeme geldiği ziyarette, Nebi Hatipoğlu’nun babası İsmail Hatipoğlu’nun1985 yılında Eskişehir’de ESBALGÖÇ Derneğinin kurucularından olduğu anlatıldı. İsmail Hatipoğlu’nun Bulgaristan’da asimilasyona uğrayan Türklerin haklarını savunmak için kurulan Balkan Göçmenleri Derneği’nin kuruluşunda emekleri olduğu, Eskişehir’de önce Şube olarak faaliyet gösteren derneğin daha sonra ESBALGÖÇ olarak faaliyetine devam ettiği bildirildi.

ERİAD Başkanı Rüştü Şentuna, Hatipoğlu’nun ziyaretinden dolayı çok memnun olduklarını belirterek, kendisine başarılar diledi.