Geçtiğimiz gün Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Salih Eskici'yi açıkladı. Eskici, adaylığının açıklanmasının ardından ilk açıklamasını yaptı.

Eskici, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"26 Ocak 2024 tarihinde Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce’nin takdirleriyle Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Aday’ı olmanın mutluluğu ve onuru içerisindeyim. Bu sürece başlarken kim olduğumuzu unutmadan bu yolda yürüyeceğimizden Eskişehir halkının bilmesini isterim. Dün yapılan açıklamadan sonra birçok dostumuz, komşumuz, vatandaşımız çok güzel geri dönütlerde bulundu, hepsi var olsun.

Bu süreçte projelerimizi halkımıza bizzat ben ve ekibim ile birlikte aktarmayı düşünüyoruz. Milyarlık projelerle değil, Eskişehir halkına gerçekten kolaylık sağlayacak projeler üretmeyi amaçladık. Genel Başkanımızın bizlerden de istediği ‘Depreme dayanıklı şehirler inşaa edin.’ Prensibinden ve Eskişehir’in deprem şehri olmasından dolayı göreve başlayacağımız ilk gün bilim ekibimiz hazır kıta olacak ve görevlerine direk başlayacaklar. Bu ekip içerisinde yüksek inşaat mühendisleri, kimyagerler, inşaat teknikerleri, yüksek elektrik elektronik mühendisleri olacak. Şehrimizde yapılacak tüm inşaat projelerinin öncelikle bu ekip tarafından incelenmesi ve inşaa sırasında kullanılacak malzemelerinin test edilmesi yine bu ekip tarafından gerçekleştirilecek. Aslında anlayacağınız Eskişehir’de inşaa edilecek her yapı bilimle denetlenecek, parayla değil!

Psikolog olduğum için halkımızın hatta biraz daha daraltalım 65 yaş üstü vatandaşlarımızın şikayetlerini seans odasında birçok kez dinleme fırsatım oldu. Yaşadıkları maddi ve manevi problemlerin hepsini biliyorum. Bildiklerimden ve işittiklerimden yola çıkarak 65 yaş üstü her bireyin evi ayda 1 kez Eskişehir Büyükşehir Belediye’sinin ekipleri tarafından ücretsiz temizlenecek. Hali hazırda devam etmekte olan evde bakım hizmetlerine daha da önem verilecek. Yaşam tecrübesi bizlerden daha fazla olan büyüklerimizin hayatını kolaylaştırmak adına elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.

İktidarın beceremediği ve yönetemediği en büyük eksikliklerden biri de eğitim sistemi. Her yıl milyonlarca öğretmenimiz işsiz kalıyor. Ve yine her yıl yüzlerce eğitim kurumu kapatılma zorunda bırakılıyor. Bu da şehrimizde binlerce öğretmenin işsiz kalmasına, çocuklarımızın kaliteli eğitim almasına engel oluyor. Ben ve ekibim tüm bunları göz önünde bulundurarak matematik evleri, kimya evleri, coğrafya evleri, tarih evleri, fizik evleri gibi eğitim evlerini göreve başladığımız ilk günden itibaren açmaya karar verdik. Böylece hem öğretmenlerimize iş imkanı sağlamış olacağız hem de şehrimizdeki tüm öğrencilerin kaliteli eğitimler almasına vesile olacağız. Bizim geleceğimizi ve öğretmenlerimizi aksatmamız, geleceğimizi karartmamız demektir.

Eskişehir artık tamamen kafelere bürünmüş vaziyette. Şehrimize son 10 yılda park ve heykelden başka bir yatırımın yapılmadığını gözlemliyorum. Hem pahalılık hem de aktivite yerlerimizin kısıtlı olmasından kaynaklı vatandaşlarımız evlerine kapanmak durumunda kaldı. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bowling salonları, buz pateni pistleri, dans stüdyoları, sinema salonları gibi sosyal aktiviteyi arttırmak amacıyla birçok merkez inşaa edeceğiz. Yine aynı şekilde özel işletmelerin fiyatları son derece uçmuş durumda. Şehrimizde 10 yıl öncesine kadar 20 liraya yediğimiz serpme kahvaltı şuanda kişi başı yaklaşık 300-350 lira arasında değişmekte. Ben ve ekibim Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri inşaa ederek bu tesisler içerisine inşaa edeceğimiz gıda mühendisleri, gastronomi mezunu olan vatandaşlarımızla birlikte son derece kalitesi tesisler inşaa edip halkımıza sunacağız.

Halkımızı işini kolaylaştıracak bir diğer uygulamamız ESKİ’ye ait su doldurma cihazlarının sayısını azaltarak, bir uygulama tasarlayıp herkes evinden kart numarası ile su doldurabilecek. Böylelikle halkımız evinden su ihtiyacını karşılayabilecek.

Memleket Partisi’nin hedefi yenilik ve değişimdir. Bizlerde var olan diğer projelerimizi siz değerli halkımıza tek tek, kapı kapı gezerek aktarmaya devam edeceğiz. Eskişehir Mavi olacak.!"