Türk Dünyası Kadın Platformu tarafından Azerbaycan’ın başkenti Bakü'de düzenlenen törende yetenekleri, çalışkanlıkları, vatanseverlikleri, itibarları ile öne çıkan, rol model olan ve ilham veren hayat hikayelerine sahip; Türk Dünyasının altı ülkesinden, 33 kadına ödülleri takdim edildi.

3 Kasım’da düzenlenen törene video mesajla katılan Dr. Jale Nur Süllü, coğrafya fark etmeksizin kadınların yaşadığı sorunların ortak olduğuna değinerek, toplumsal cinsiyet eşitliği vurgusu yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “İnanıyorum ki, Türk coğrafyasının güçlü kadınları olarak, başaramayacağımız hiçbir şey yok. Özellikle bunu örgütlü bir dayanışmayla yaparsak aşamayacağımız engel de yok. Toplumun her alanında kadının var olabilmesi ve yaşadığı sorunlarla mücadele edilmesinde rol model olarak, biz kadınlara, özellikle de karar mekanizmalarında yer alan kadınlara büyük görev düşüyor. Bu görev bilinciyle yaşamım boyunca kadınların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması yönünde verdiğim çabaların, Türk Dünyası Kadın Platformu tarafından fark yaratan kadınlar arasında Altın Kadın Ödülü’ne layık görülmesi benim için büyük onur. Bu ödülü Türkiye’de kadınlar için mücadele eden tüm kız kardeşlerim adına alıyor, Türk Dünyası’nın tüm güçlü kadınlarını sevgiyle kucaklıyorum.”

Yoğun programı nedeniyle Bakü’deki törene katılamayan Süllü’ye ödülünü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde TÜRKAP Kurucusu İlhame Novruzova takdim etti. Süllü, Azerbeycan’dan getirdiği ödülü kendisine Ankara’da teslim eden Sayın Novruzova’ya, platform yönetimine ve seçici kurula teşekkürlerini ileterek kadın mücadelesinde dayanışmaya verdiği önemi bir kez daha yineledi.