Haber: Buğrahan Doğangil

TFF Yönetim Kurulu'nun 28.07.2023 tarih ve 10 sayılı toplantısında alınan karar uyarınca 2023-2024 futbol sezonu "Amatör Futbol Liglerinde" uygulanacak "Esaslar Kitapçığı" TFF'nin resmi internet sitesinde yayınlandı. "Esaslar Kitapçığı"nın basılı hali ise ilgili kurumlara ulaştırılmak üzere yine TFF tarafından yayımlandı ve amatör ligler hakkında merakla beklenen bazı kararlar net şekilde açıklığa kavuştu.

TFF tarafından açıklanan 2023-2024 sezonu amatör ligler statü ve kurlları Eskişehir futbolunda yer alan birçok kulübümüzü direkt olarak ilgilendiriyor. BAL (Bölgesel Amatör Lig), Süper Amatör Lig, 1. Amatör Lig ve 2. Amatör Lig'de yer alacak tüm takımlar bu esas ve hususlara bağlı olarak hareket edecekler. TFF'nin açıkladığı statü ve kuralları merakla bekleyen kulüplerin başında bu yıl maalesef Bölgesel Amatör Lig'de mücadele edecek Eskişehirspor geliyor. Elbette diğer temsilcilerimiz de bu kaideler esasında yeni sezon hazırlıklarını tamamlayacaklar ancak; amatör liglerde kalmak istemeyen Eskişehirspor için "Esaslar Kitapçığı"nda yer alan bazı hususlar büyük önem taşıyor.

Amatör liglerde "Yaş Kontenjanı" kaldırılmadı

Başta Eskişehirspor ve BAL'da mücadele edecek ekipler ile birlikte tüm amatör kulüplerin merakla beklediği en önemli konulardan biri TFF'nin "Amatör Takımlarda Futbolcu Yaşı Uygunluğu" başlığında değişiklik yapıp yapmayacağıydı. Kitapçık yayınlanmadan kısa bir süre önce gelen kuvvetli kulis bilgileri TFF'nin bu konuda değişikliğe gideceğini ve "yaşı büyük futbolcu" olarak tanımlanan oyuncuların kadroda bulunma sınırını kaldıracağını işaret ediyordu. Sınırın kalkmasının genç oyuncuların aleyhine olmaması için ise ilk 11'de 2003 ve üzeri 3 futbolcunun kati suretle oynatılması kuralının getirileceği konuşuluyordu. Tüm bu beklentiler TFF'de karşılık bulmadı ve TFF "Yaş Kontenjanı"nı kaldırmadı.

WhatsApp Image 2023-07-29 at 12.05.10

Bu resmi açıklama ile birlikte beklenen statü değişikliğine gidilmeyeceği netleşti. Açıklmaya göre amatör liglerde kulüpler 1993 ve daha önce doğmuş olan futbolculara bir sınır olmadan lisans çıkartabiliyor. Fakat bu futbolculardan yalnızca "5" tanesini 21 kişilik maç kadrosuna dahil edebiliyor. Bu durumda 1993 ve üstü doğumlu 5 futbolcudan fazlasına sahip takımlar, "yaşı büyük" oyuncularından bazılarını kadroya alamayacaklar. Hal böyle olunca kulüpler "yaşı büyük" oyuncu sayısını 5'ten yukarıda tutmamaya gayret edecekler. TFF'nin uyguladığı kural 30 yaş ve üzeri oyuncuların amatör liglerde takım bulmasını da bir hayli zorlaştıracak. Bu nedenle amatör liglerde forma giyen oyuncuların TFF'ye itiraz edeceği konuşuluyor. Kararın değişmesi için itiraz etmeye hazırlanan amatör spor adamlarının itirazları sonucu değiştirecek mi bunun bizlere zaman gösterecek. Şimdilik TFF'nin aldığı bu karar resmi olarak geçerliliğini koruyor. Ayrıca kulüpler 21 kişilik maç kadrolarında en az "6" 2001 ve daha sonrası yıllarda doğan oyuncu bulundurmak zorunda. Bu kurallara uymayan kulüplere ciddi yaptırımlar var.

eses tff (2)

Eskişehirspor bu kontenjan sınırından nasıl etkilenecek?

Temsilcimiz Eskişehirspor şimdiye kadar 12 dış transfer gerçekleştirdi. Bu transferler arasında 1993 ve üzeri doğumlu 3 futbolcu bulunuyor. Santrafor Ercan Kuruçay, tecrübeli orta sahalar Kerem Eryılmaz ve Fatih Çakır bu futbolcular. Takımda kalan isimlerden ise Barış Memiş ve Serdar Sudun yaş kontenjanına takılan isimler olarak karşımıza çıkıyor. Yeni transferleden İsmail Palta da yakında 30 yaşında olacak ve 1993 doğumlu. Şu an Eskişehirspor'da 6 futbolcunun "yaş sınırı"nda olduğu görülüyor. Böylece Eskişehirspor 21 kişilik maç kadrosuna 1993 ve üzeri doğumlu yalnızca 1 oyuncusunu dahil edemeyecek. Eskişehirspor'da kaleci Kayacan Erdoğan'ın ayrılmasına kesin gözüyle bakıldığı için Kayacan'ın kontenjanı etkilememesi bekleniyor. Yönetim transfer rotası olarak bundan sonra genç oyunculara yönelecek gibi duruyor. Zaten Eskişehirspor yönetimi kadroyu şekillendirmek ve kontenjana uygun şekilde kadronun son halini oluşturmak için teknik direktör İbrahim Baş'ı Eskişehir'e çağırdı. Yönetim ve İbrahim Baş'ın kurallar çerçevesinde transfer harekatını sürdürmesi ve gereken oyuncuların kadroya dahil edilmesiyle transfer sürecinin noktalanması bekleniyor.

Eskişehirspor kadrosunda 2001 ve daha sonra doğmuş olan mecburi "6" oyuncu kotasını ise şimdilik takımda kalırsa kaleci Efehan Kaptan, yeni transfer Yasin Dölekli, Eskişehirspor'un genç yeteneği Arda Okumuş, sağ bek Berke Kılıç, Alanyaspor'a imza atmazsa Eren Altıntaş, Doğukan Ünal ve genç ileri uç oyuncusu Hasan Alp Altınoluk dolduruyor. Yani, Eskişehirspor'un genç oyuncu konusunda bir kadro ve kontenjan problemi bulunmuyor.