Eskişehir İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, 2. İnönü Zaferi’nin 102. yıldönümü dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı.

102. Yılı kutlanan zafer ile ilgili Başkan Bozkurt, “1919-1923 yılları arasında Anadolu’da Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderlik ettiği Ulusal Kurtuluş Harekatı, cephede ömürlerini geçiren askerlerimizin ve ellerinde kalan son toprağını kurtarmaya çalışan halkın birlikte omuz omuza savaştığı destansı bir birlikteliktir. Bağımsızlık ateşiyle yanan Anadolu’ya bağımsızlık yolunda bir ışık ve moral veren, ilçemizden adını alan zaferle kendine gelen Türk milletinin geleceğe dair umudunu pekiştiren çok kıymetli bir zaferdir.  İkinci İnönü zaferi çetin bir muharebenin sonucunda millete kurtuluş için güvence ve inanç aşılamış milli mücadelenin gelişmesinde önemli değişiklikler yaratmıştır” dedi. 

Batı Cephesi komutanı İsmet İnönü tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e "Düşman, binlerce ölüsüyle doldurduğu savaş meydanını silahlarımıza bırakmıştır."  diye çekilen telgrafa Mustafa Kemal Paşa cevaben "Siz orada yalnız düşmanı değil milletin makus talihini de yendiniz. İstila altındaki topraklarımızla beraber bütün vatan, bugün en ücra köşelerine kadar zaferinizi kutluyor" diye yazdığını belirten Başkan Bozkurt, “İkinci İnönü zaferi çetin bir muharebenin sonucunda millete kurtuluş için güvence ve inanç aşılamış milli mücadelenin gelişmesinde önemli değişiklikler yaratmıştır” diyerek “2. İnönü zaferinin yıl dönümü vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere, memleketimizin her köşesinde vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı için canını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum; milletimiz tüm şehitlerine ve gazilerine minnettardır, ruhları şad olsun” dedi.