Bağımlılıkla mücadelede bağımsız nesiller yetiştirme amacına hizmet eden gönüllülerimizin yetkinliklerini güçlendirmeyi hedefleyen bu program, büyük ilgi gördü.

Titiz bir değerlendirme süreciyle seçilen katılımcılar, en az 1 yıldır aktif Yeşilay gönüllüsü olan, TBM Akran Uygulayıcısı/TBM Formatörü olarak eğitim vermiş, Yeşilay Farkındalık programlarında en az 2 defa gönüllü olarak görev almış, 22-35 yaş aralığında, iletişimi ve insan ilişkileri güçlü, yüksek motivasyona sahip kişilerden oluştu.

Beş gece altı gün süren yoğun program sonunda, katılımcılar Yeşilay'ın tüm kamplarında görev alabilecek yetkinliğe erişti. Eğitim programını başarıyla tamamlayan gönüllüler, bir yıl sürecek lider adaylığı süresince en az iki kampta görev alacak ve deneyimli kamp liderleri rehberliğinde çalışacak. Değerlendirmeler sonucunda uygun görülen adaylar Yeşilay Kamp Lideri unvanını kazanacak.

Programda, Yeşilay Gönüllüleri Yeşilay Kamp Modeli Eğitimi, Kamp Organizasyonu ve Planlama Eğitimi, Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi Eğitimi, İletişim ve Kültürel Çeşitlilik Eğitimi gibi kapsamlı eğitimlere tabi tutuldu. Ayrıca, tanışma ve harekete geçirici etkinlikler, kültür sanat faaliyetleri, spor aktiviteleri, doğa faaliyetleri ve beceri geliştirici etkinlikler de gerçekleştirildi.

Türk Hava Kurumu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirilen program, bağımlılıkla mücadelede Yeşilay’ın etkin rolünü desteklemek ve yeni liderler yetiştirmek amacıyla önemli bir adım oldu.