Son bir yılda yapay zeka motorlarının kullanımında gözle görülür bir artış yaşandı. Teknolojinin hızla gelişmesi ve hizmetlerin dijitalleşmesi, vatandaşları aynı ölçüde yapay zekayı günlük yaşamlarında daha sık kullanmaya teşvik etti.

Antalya, Valencia'ya benzetildi

Yapay zekanın sınırlarını merak eden sosyal medya kullanıcıları, bu alanda ilginç bir teste girişti. Sosyal medya üzerinden bir kullanıcı, bir yapay zeka motoruna, Türkiye'deki şehirlerin hangi Avrupa şehirlerine benzediğini sordu. Yapay zeka moturu, Ankara'yı Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye, Muğla'yı Yunanistan'daki Rethymno'ya ve Antalya'yı İspanya'nın Valencia şehrine benzeterek ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Yapay zeka motorunun bu karşılaştırmaları hangi kıstaslara göre yaptığı bilinmezken, ortaya çıkan sonuçlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Karşılaştırmalar, birçok kullanıcının paylaşımı ile viral oldu ve binlerce yorum ve beğeniyi beraberinde getirdi. Bu durum, yapay zekanın hayatımızda ne denli önemli bir yer kapladığını ve ilerleyen dönemlerde kullanımının daha da artacağını gösteren güçlü bir örnek oluşturdu.