Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından güncellenen diri fay haritasına göre, Türkiye'de 45 il ve 110 ilçe diri fay hattı üzerinde yer alıyor ve deprem riski taşıyor. Her biri 5.5 ve üzerindeki büyüklükte deprem üretebilme kabiliyetine sahip olan toplam 485 diri fay hattının yer aldığı harita, deprem riskini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Türkiye'de Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Hattı ve Batı Anadolu fay hattı olmak üzere toplamda 3 büyük fay hattı bulunuyor. Diri fay hattı ise, bu çatlakların hala aktif olduğuna işaret ediyor ve kayaların hareket etmesi veya yer değiştirmesi sonucu oluşan hareketlilikleri temsil ediyor.

Diri Faylar 5.5 ve Üzerinde Deprem Üretebilir

Diri faylar, depremlerin ana kaynakları olup, bu fay hattındaki iki yüzeyin birbirlerine göre kaymasından oluşuyor. Bu hareketler, zaman içerisinde enerji birikimine yol açıyor ve bu enerji birikimi, birden bire serbest kalarak deprem şeklinde kendini gösterir. Her biri 5.5 ve üzerinde deprem üretebilme kabiliyetine sahip diri ya da aktif faylar, Kuzey Anadolu Fay Hattı gibi büyük fay hatlarına örnek teşkil eder.

Kütahya'da Diri Fay Hattının Geçtiği Yerler

Kütahya'da diri fay hattının geçtiği alanlar, özellikle Gediz ve Simav ilçelerinde bulunuyor. Bu durum, Kütahya'nın da deprem riski taşıyan bölgelerden biri olduğunu ortaya koyuyor.