Eskişehir’de son zamanlarda yaygınlaşan hırsızlık yöntemi vatandaşları tedirgin ediyor. Hırsızlar son zamanlarda güneş gözlüğü ve maske takarak yüzlerini kapatıyor. Yaz aylarında artan hırsızlık olaylarında genellikle ev sahiplerinin tatilde olduğu ya da evde olmadıkları anı kollayan hırsızlar, açık apartman kapısından veya rastgele bir zile basarak binaya giriyor. Hırsızlık nedeniyle çok sayıda müşterilerinin mağdur olduğunu belirten çilingir Soner Altın, hırsızların kullandığını yöntemleri anlattı.

“Bu tür olaylar genellikle sitelerde oluyor”

Eskişehir’de artan hırsızlık yöntemleri hakkında konuşan Soner Altın, apartman sakinlerinin tanımadıkları kişilere dış kapıyı açmamaları gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Son zamanlardaki hırsızlık sistemi biraz daha farklılaştı. Artık bu işi genellikle bayanlar yapıyorlar. Güzel kıyafetli ve güzel görünümlü bayanlar hırsızlığa yöneldi çünkü fazla dikkat çekmiyorlar. Bunlar pandemi dönemini bitmesine bir siteye girerken maskeyle takıyorlar. Çünkü kayıt alındığı zaman gerçekten belli olmuyor. Yüzleri görünmüyor, bundan faydalanıyorlar. Bir maske takarak işlerine devam ediyorlar. Kart ve çelik ya da metal bir parçayla gayet profesyonel bir çilingir gibi kapıyı açabiliyorlar. Kapının kilitlenmesi bizim açımızdan bu tür olaylara davetiye çıkarır. Güvenli kilidi olmayan bir kapı da hiçbir zaman koruma sağlamaz. Bu tür olaylar genellikle sitelerde oluyor. Eskişehir'de müstakil yaşam tarzı çok kalmadı. Bazı kenar mahallelerde hala böyle yaşayan insanlar var ama onların komşuluk ilişkileri de devam ediyor. Sitedeki vatandaşların ise komşuluk ilişkisi kalmadığı için bu da hırsızlara bir avantaj sağlıyor. Muhakkak görüntülü diyafon kullanmalıyız ve her zile basıldığında gelen kişinin apartman sakinleri tarafından takip edilmesi gerekiyor. Aslında bu tarz olaylar biraz da duyarsızlığımızdan kaynaklanıyor.”

“Sanki evde birileri var gibi imaj çizsinler”

Mağduriyet yaşamamaları için vatandaşlara da bir dizi uyarılarda bulunan esnaf Altın, “Vatandaşlar evden çıkarken kapılarını kesinlikle kilitlesinler Alt ve üst kilitlerinin ikisini de kullansınlar. Kapılarını 1 ya da 3 kere değil, 2 kere kilitlesinler. 3 kere kilitlenirse metalin bir uzama payı var. Kapıya manivelayla müdahale edildiği zaman rahat açılma ihtimali var. Bir kere kilitlenirse de kapının ara boşluğu kilidine yetmiyor, zayıf kalıyor. Vatandaşlar varsa kapılarının önüne yine yedek ayakkabılarını bıraksınlar. Sanki evde birileri var gibi imaj çizsinler. Hafif bir radyo da açık bırakılabilir. Şu anki teknoloji daha da ilerlemiş olduğu için eğer alarm taktırmaya yetecek ekonomik durumları varsa alarm taktırsınlar. Çünkü şu an sistem o kadar gelişti ki cep telefonuna anında bildirim geliyor. Her apartmanın kendi bünyesine göre bir yönetim kurulu var. Aidat gibi konuları konuşmak için toplantılar yapıyorlar. Ben yöneticilerin o toplantılarda bu konuyu da ele almalarını isterim” dedi.