2023 yılındaki Milletvekili Genel Seçimleri ile siyasi kariyerine hızlı bir giriş yapan Melih Aydın ile o dönemden bu yana Eskişehirspor taraftarının yıldızı hiç barışmıyor. Taraflar arasında giderek yükselen gerilime dün itibariyle Eskişehirspor yönetimi de dahil oldu. Böylece Eskişehirspor-Melih Aydın-siyaset üçgeninde sular daha da ısındı.

Melih Aydın İYİ Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

İYİ Parti GİK Y. Üyesi olan Melih Aydın'ın önümüzdeki yerel seçimlerde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olacağı konuşuluyor. Hatta konuşulmaktan öte parti içinden ve şehrin siyasi gündemine dahil kişilerden gelen kulis bilgilerine göre Melih Aydın'ın İYİ Parti'den adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Zaten İYİP Genel Başkanı Meral Akşener bir konuşmasında "Eskişehir'de genç bir kardeşimiz var." diyerek Melih Aydın'ı işaret etmişti. Akşener'in 26 Eylül Salı günü Eskişehir ziyareti yaparak Eskişehir adaylarını resmi olarak açıklaması bekleniyordu. Fakat viral bir enfeskiyon geçiren Meral Akşener hastaneye kaldırıldı ve tedbir amacıyla dinlenmeye çekildi. Bu nedenle yarınki program ileri bir tarihe ertelendi. Şimdilik Aydın'ın adaylığı resmileşmese de İYİP'in Büyükşehir Belediye Başkan adayının genç işim olması bekleniyor.

Eskişehirspor taraftarı Melih Aydın'a büyük tepki koyuyor

Melih Aydın milletvekili adayı olduğu dönemde Eskişehir siyasetinde tanınan bir isim değildi. Adaylık sürecinde reklam ve PR çalışmalarını çok iyi yürüten Aydın bir anda Eskişehir siyasetinin en çok bilinen yüzlerinden biri haline geldi. Elbette bu tanınırlık Aydın'a büyük artı getirirken bazı sorunlar da yaratmadı değil. Her kelimesi her cümlesi takip edilen biri konumuna gelen Melih Aydın'ın Twitter hesabından yaptığı tutkulu Galatasaray paylaşımları deyim yerindeyse başına büyük bela açtı.

Twitter'daki paylaşımları Melih Aydın'ın koyu bir Galatasarylı olduğunu, hatta kulübe üye olduğunu ve oğlunun ismini Aslan koyacak kadar fanatik olduğunu ele verdi. Aynı zamanda 2014 yılında attığı küfürlü bir Galatasaray'a destek tweet'i de kamuoyunda büyük tartışma yarattı. Hal böyle olunca Melih Aydın milletvekili adaylığı döneminden itibaren Eskişehirspor taraftarının büyük kısmından önemli bir tepki aldı. 

Fakat o dönemde Eskişehirspor'a maddi yardım yapan daha önce, Mehmet Şimşek'in Eskişehirspor Başkanı olduğu dönemde de yardımları olan Melih Aydın'a gelen tepkiler biraz zayıfladı. Yine de Eskişehirspor taraftarları Melih Aydın ismine siyaseten hiç sıcak bakmadı. 

Aradan zaman geçmiş ve siyasi atmosfer biraz soğumuşken bu tartışmalar bir süreliğine rafa kalktı. Ancak Melih Aydın ismi Büyük Şehir Belediye Başkanlığı ile yan yana anılmaya başlayınca aradaki gerilim yeniden arttı ve sular ısınmaya başladı.

Eskişehirspor taraftarı: "Melih Aydın dışarı!"

Eskişehirspor'un 23 Eylül Cumartesi günü, Adalar mevkii Porsuk nehri kenarında yapılan 58. yaş günü kutlamalarında Melih Aydın ile Eskişehirspor taraftarı bir kez daha karşı karşıya geldi. Kutlamaların ilk dakikalarında alanda olan Melih Aydın'a Eskişehirspor taraftarları zaman zaman slogan atarak tepki gösterdi. "Melih Aydın dışarı!" şeklinde yükselen sloganların dozajı artınca Melih Aydın alandan erken ayrılmak zorunda kaldı.

Eskişehirspor taraftarı kutlamalarda Galatasaray Kulübü üyesi olan birinin adının Eskişehirspor ile yan yana anılmasını istemediklerini açıkça dile getirdi. Melih Aydın'a gelen bu sitem sonrasında platforma çıkan ve Eskişehirspor'un 58. yıl kutlamalarına büyük destek verdiği açıklanan AKP'li Murat Özcan ise taraftardan önemli destek gördü. Murat Özcan'a gelen destek ve kutlamalarda bir siyasinin ön plana çıkarılması ise kamuyonda şaşkınlık yarattı.

Tartışmalar Erkan Koca ve Melih Aydın'ı karşı karşıya getirdi

58. yıl kutlamalarında baş gösteren hadise sonrası alevlenen tartışmalar bu defa Eskişehirspor Başkanı Erkan Koca ve Melih Aydın'ı karşı karşıya getirdi.

Melih Aydın'a tepkiler kutlamalar sonrası sosyal medya üzerinden de gelmeye devam etti. Büyük tepkilere dayanamayan Melih Aydın Twitter hesabından kendisine gelen eleştirilere yanıt verdi. Siyasete girmeden önce de Eskişehirspor'un maddi manevi yanında olduğuna vurgu yapan bir tweet atan Aydın'ın bir cümlesi ise büyük tartışmaya yol açtı.

Aydın'un uzunca yazdığı tweet'te geçen; "ŞUNU DA ÖZELLİKLE TAVSİYE EDİYORUM; Kulüp içerisinde siyaset yapan kardeşlerimizi görevlerinden ayrılmaya, yerel seçimlerde şehrimizin sokaklarında demokrasi yarışına davet ediyorum. ESKİŞEHİRSPOR’u siyasete karıştırmayın, geçmiş konulardan habersiz gençleri bu işlere bulaştırmayın. AYIPTIR. Takdir siz gerçek taraftarlarımızındır. Sevgilerimle..." kısım başta Eskişehirspor Başkanı Erkan Koca olmak üzere kulüp içinde siyasi kimliğe sahip olan yöneticileri hedef alıyor gibi göründü.

Melih Aydın'ın daha sonra kendi tweet'ini alıntılayarak Eskişehirspor'a maddi olarak hangi yardımları yaptığını açıklayan yeni bir tweet atması bardağı taşıran son damla oldu. 

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi ve Eskişehirspor Başkanı olan Erkan Koca, Melih Aydın'ın tweeti'ne kendi resmi hesabından şu şekilde yanıt verdi;

"Melih bey; Karşılıklı polemik olmaması adına çokta yazmak istemedim fakat “Aslında bunları açıklamaları gereken kendileri ama büyüklük bizde kalsın” demişsin biz kulübe katkı sağlayanları herkesi onure eder,resmi hesaplarımızdan paylaşırız.. Eskişehirspor hiçbir siyasete alet olmaz size verilen tepkiyi siyasete alet etmeyin.. Büyüklük sizin aşağıda yaptığınız yeşil tiklerle Eskişehirspor’a yaptığınızı söylemekle olmaz.. En yakın zamanda sizi kulüpte misafir edip bugüne kadar ne yardım yaptıysanız geri iade ederiz.."

Erkan Koca'nın bu çıkışı ile Eskişehirspor ile Melih Aydın gerilimi tamamen tavan yaptı. Melih Aydın ise bu açıklama sonrası Erkan Koca'ya Twitter üzerinden yanıt verdi. Melih Aydın Koca'nın paylaşımının altına;

"Sevgili başkanım bu cümlenin sonunu sizi kulüpte misafir eder, eskisi gibi çay ikram ederiz olarak bitmesini isterdim. Büyük kulübümüzün başkanına bu yakışır, sizi de yakından tanıyan biri olarak bu misafirperverliği göstereceğinize eminim. Siz çay ikram etmek istediğinizde, biz seve seve geliriz. Siyaseti sokakta yaparız, asla kulübümüzde değil. Çayımızı içer teşekkür eder başarılar dileriz." yazdı.

Melih Aydın'ın son yazdıkları sonrasında ise Erkan Koca'dan yanıt gelmeyince şimdilik bu alevli tartışmada tansiyon biraz olsun dinmiş görünüyor. Fakat Eskişehirspor taraftarının Melih Aydın'a tepkisi devam ediyor.