Son dönemlerde, hayatın farklı alanlarında yerini almayı başaran yapay zeka teknolojilerinin kullanımı ciddi oranda artı. Çalışma hayatından eğlence sektörüne kadar birçok alanda vatandaşlar tarafından aktif olarak kullanılan yapay zeka, özgün uygulamaları ile dikkat çekmeyi başarıyor.

En dikkat çeken uygulamalardan biri de son zamanlarda gündem olan ve sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük ilgi gören 'yapay zekanın isimlendireme yeteneği' oldu. Bu ilginç uygulamada, bir sosyal medya kullanıcısı, yapay zekadan Türkiye'deki şehirler için yeni isimler talep etti. Yapay zeka, gelen bu isteği geri çevirmedi ve yepyeni isimler oluşturdu.

İstanbul’a 'İstarmoni', Ankara’ya 'Atatürk'

Bu farklı isimlendirme uygulamasında yapay zeka, İstanbul için 'İstarmoni', Ankara için ise 'Atatürk' ismini seçti. Ancak en dikkat çeken ise Rize'nin yeni ismi oldu. Yapay zeka tarafından 'Rizeville' ismi verildi.

Rize'nin Yeni İsmi 'Rizeville' Sosyal Medyayı Salladı

Rize'nin yeni adının neye dayanarak verildiği bilinmezken, yapılan paylaşım adeta sosyal medyada sükse yaptı. 'Rizeville' hikayesi hızla viral oldu ve binlerce yorum ve beğeni aldı. İnsanların yapay zeka teknolojileri ile olan ilgisi ve bu ilginç uygulama, teknolojinin hayatın farklı alanlarına nasıl adapte olabileceğinin bir örneğini teşkil etti.