Tepebaşı Belediyesi tarafından konsepti ve çeşitliliğiyle dünyada sadece Eskişehir’de düzenlenen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 16’ıncısı başlıyor. Her yıl olduğu gibi yine birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan sempozyum bu yıl da sanat etkinlikleri, sergiler, sanatçı sunumları, torna yarışmaları ile dolu olacak. Öte yandan el emeği ürünler satış noktaları, yemek yarışmaları, konserler ve çocuk atölyeleri de Eskişehirlilere sanat dolu günler yaşatacak. Sempozyumda ayrıca Cumhuriyet'in 100’üncü yıl dönümü de kutlanacak. 16’ncı Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu bu yıl farklı bir konseptte düzenlenecek. 15 günlük süre içinde Türkiye’den 20 sanatçı ile Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel bir eser ortaya çıkacak.

Çalışmalara başladılar

Bu çerçevede kente gelen sanatçılar kentin dört bir yanını süsleyen ve belediye hizmet binası içinde yer alan Pişmiş Toprak Sempozyumu'nda ortaya çıkan sanat eserlerini gezerek farklı teknikleri inceleme fırsatı yakaladı. Ardından ise Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda bulunan sempozyum alanına geçerek 100'üncü yıla özel eseri ortaya çıkarmak için çalışmalarına başladı.

Sergi açılışı 4 Eylül’de

Öte yandan sempozyum sanatçıları tarafından hazırlanan 16’ncı Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu Sergisi’nin açılışı 4 Eylül Pazartesi günü saat 15.00’te Atila Özer Karikatürlü Ev’de gerçekleşecek. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun açılış töreni ise 4 Eylül Pazartesi günü saat 18.30’da Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda gerçekleşecek. Törenin ardından Anadolu Rock Göksel Doğançay konseri Eskişehirliler ile buluşacak.