Türkiye'nin imalat sanayinin yalın dönüşüm yoluyla verimlilik artışına katkı sağlamak amacıyla model fabrika yalın dönüşüm uygulamalarının anlatıldığı toplantının açılışında konuşan ESO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Düş, “Eskişehir Model Fabrika ile yalın üretim tekniklerini kullanarak iş süreçlerimizi daha verimli hale getirmeyi, kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanarak israfı en aza indirmeyi hedefliyoruz. Amacımız, firmalarımızın rekabet gücünü artırmak ve üretim maliyetlerini minimize etmek. Bugün çok değerli uzmanlar bizimle birlikteler. Firmalarımıza bu alanda çok önemli hizmetler sunacak olan Eskişehir Model Fabrika ve KOSGEB’in yalın dönüşüm konusundaki desteğini bizlerle paylaşacaklar. Eskişehir Model Fabrika’nın sanayimize ve tüm üyelerimize hayırlı olmasını diliyor, bu süreçte bizden desteklerini esirgemeyen bakanlığımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Destekler ve faydası açıklandı

Açılış konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdür Yardımcısı Hülya Öztoptak Yılmaz, yaptığı konuşmada rekabetçiliğin, üretim aşamalarındaki süreçlerde verimliliğin artırılarak sağlanabileceğini belirtti. Yılmaz, “Bu amaçla model fabrika nedir, nasıl faydalanılır, destekleri nelerdir anlamak üzere buradayız” diye konuştu.
Ankara Model Fabrika Direktörü Ufak Kaya, toplantı katılımcılarına yalın dönüşümün önemi hakkında bilgilendirmelerde bulunurken, Meka Global San. ve Tic. A.Ş. Ankara Fabrika Müdürü Selçuk Atasavun tarafından da firmalarındaki yalın dönüşüm süreçleri ve uygulamaları hakkında bilgi verildi ve uygulama örnekleri hakkında detaylar açıklandı.

Dönüşüm sağlanacak

İşletmelerin yalın uygulamalar konusunda mevcut durumlarının tespit edilerek sorun ve ihtiyaçlarının belirlenmesine, bu konuda yol haritalarının oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla KOSGEB Yalın Dönüşüm Programı’nı devreye aldıklarını belirten KOSGEB İl Müdürü Tarık Yılmaz, Model Fabrika Öğren Dönüş Programı hakkında bilgi verdi. Yılmaz, “İşletmelerin yalın üretim kazanımlarının kalıcı ve sürdürülebilir olması için tasarlanan Öğren-Dönüş programı, firmalarda yalın dönüşüm etkinliği oluşturmayı ve bunları gerçek hayatta uygulama deneyimi geliştirmeyi hedefleyen 3-4 aylık deneyimsel eğitim ve danışmanlık/koçluk programını kapsamaktadır. Katılımcıların farkındalık eğitimleri ile deneyimsel eğitimleri aldıktan sonra kendi işletmelerinde dönüşümün sağlanmasına yönelik uygulamalarını içerir. Öğren-Dönüş programları uygulaması birbirini takip eden beş fazdan oluşmaktadır. Teşhis, tasarım, uygulama ile derinleşme ve sürdürülebilirlik fazlarının 3 günlük öğren ve 3 günlük dönüş modüllerinden oluşması beklenmektedir” dedi.

Yapılan bilgilendirme sunumları ve açıklamaların ardından katılımcıların soruları cevaplandı.