Düzenlenen imza törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Cafer Gonca, Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül, Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Bursa Temsilcisi Selahattin Atak ve Eskişehir Temsilcisi Günay Ayaz katıldı.

Tepebaşı Belediyesinde Temizlik, Güvenlik, Park ve Bahçeler, Fen İşleri ve Destek Hizmetleri işçilerinden sonra Tepebaşı Belediyesi Su Sporları Merkezi’nde çalışan 45 taşeron işçi de toplu sözleşmeye kavuştu.

Son çıkarılan taşeron yasasının 4734 sayılı kamu ihale kanunun 62. (e) kapsamında bulunan Tepebaşı Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğüne bağlı su sporlarının ihalesini alan Atlantis Grup Şirketi ile DİSK/Genel İş Sendikası arasında Yüksek Hakem Kurulu (YHK) aracılığıyla imzalanan sözleşmeyle işçiler pek çok hak kazanmış oldu.

01.11.2016 tarihinden başlayıp 31.12.2018 tarihinde son bulacak toplu iş sözleşmesi ile kazanılan haklar şu şekilde:

Ücret Zamları: 2017 yılının ilk 6 ayı için %4 ve ikinci 6 ayı için %4 zam sağlandı.2018 yılı içinde ilk ve ikinci altı aylar içinde %4 zam sağlandı. Ayrıca geçmişe dönük olarak 2016 yılının ikinci 6 ayı için işçilere %1 zam ekleneceği bildirildi.

Sosyal Haklar: Kıdem tazminatı 35 güne çıkarken askere giden işçilere 300 TL askerlik yardımı yapılacak. Sendika üyesi işçilere bir yıl için 10 günlük ikramiye verilirken Ramazan ve Kurban Bayramlarda verilmek üzere 75 TL bayram yardımı yapıldı. Sendika üyesi işçilere her ay verilmek 25 TL çocuk yardımı ve 30 TL yakacak yardımı sağlanacak. Yıllık ücretli izinler yasal süreler dışında 2’şer gün artırıldı. Ücretli sosyal izinler artırılırken, öğrenim yardımı, evlenme, doğum ve ölüm yardımları da sözleşmeye girmiş oldu.

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Emek dolu Emekçinin yanında olan belediye başkanımızla bu sözleşmeyi yaptığımız için çok mutluyuz, kendisine teşekkür ediyorum. Taşerona bir kadro meselesi var, biz bunun siyasete alet edilmesini istemiyoruz. İnsanların emeğinin üzerinde oyun oynanmasını istemiyoruz. Kendi iş yerimizde norm kadronun kaldırılmasını istiyoruz. Herkese ayrımsız kadro talep ediyoruz. Ben bu sözleşmede emeği geçen başta emekçi dostu Ahmet Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise “Bu sözleşmeden 45 arkadaşımız yararlanacak. Taşeron kanununda bu işlerin ihale ile yapılacağını, 2009’da göreve geldiğimde işçi alımlarının ihale ile olduğunu duyunca tüylerim diken diken olmuştu. Çünkü böyle bir şeyin insan pazarı gibi yapılması çok zoruma gitmişti. Son 1 buçuk yıl içinde DİSK ile birlikte ciddi yol aldık. Belediye, sendika, işçi çok önemli… Bu birlikteliği daha ileriye götürmek adına mücadele etmemiz lazım. Bu sözleşmenin çalışan arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.