HABER: Buğrahan Doğangil

Eskişehir'in Tepebaşı ilçesine bağlı Sütlüce mahallesinde gerçekleştiği iddia edilen çocuklara yönelik taciz hadisesi halkın büyük tepkisine neden oldu.

19 Haziran Pazartesi günü akşam saatlerinde Suriye uyruklu bir sığınmacının erkek çocukları taciz ettiği iddia edildi. Mahalliye göre Suriye uyrukulu şahıs alenen erkek çocukları taciz ve istismar etmeye çalıştı. Durum böyle olunca Sütlüce mahallesi sakinleri olaya sert bir tepki vererek taciz olayının boyut atlamasına engel oldu. Mahalle sakinleri tacizci olduğu iddia edilen A.E isimli şahsa yalnızca engel olmakla kalmadı müdahalede de bulundu.

Sütlüce mahallesi Uluzafer caddesinde erkek çocukları taciz ettiği iddia edilen A.E'nin bu hareketini çocukların ailesi fark etti. Olayın taciz olduğunu düşünen aile şahsa hemen tepki gösterdi. Bunun üzerine mahalleli cadde üzerine toplandı ve Suriye kökenli şahsı linç etmek istedi. Mahalleli A.E'ye saldırdı. Bunun üzerine şahıs kaçarak sokak arasında bir eve sığındı. Suriyeli şahsın sığındığı evi tespit eden mahalle halkı evi taşlamaya başladı ve A.E bu saldırı sonrası başından yaralandı.

Tüm yaşanan hadiseler üzerine olay yerine gelen polis camları kırılan evden A.E'yi alarak kontrol amacı ile Yunusemre Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede başındaki yara nedeniyle tedavi alan A.E, tedavi sonrasında "çocuk tacizi" iddiasıyla polisler tarafından gözetim altına alındı. Suriye uyruklu şahıs Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ise hiç vakit kaybetmeden olayla ilgili soruşturma başlattı.

Soruşturmanın başladığını kamuoyuna duyuran Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada;

 "19/06/2023 tarihinde akşam saatlerinde Sütlüce Mahallesi'nde çocuklara yönelik taciz eylemi gerçekleştiği iddiası ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma işlemlerine başlanılmış olup, soruşturma kapsamında; mağdur çocukların beyanı alınmış ve Suriye uyruklu şüpheli şahıs gözaltına alınarak akıl hastalığı bulunduğuna dair iddiaları ile ilgili olarak muayene işlemlerinin devam ettiği, soruşturmanın tüm yönleriyle ve titizlikle sürdürüldüğü hususları, kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi.

21 Haziran 2023 Çarşamba günü itibari ile olayla ilgili yeni bir gelişme gündeme gelmedi. Akıl hastalığı şüphesiyle gözetim altında tutulan ve hakkında soruşturma olan A.E'nin akıl hastalığı muayenesi tamamlandığında mahkeme sürecinin başlaması bekleniyor. Şayet şahsın akıl hastalığı, tıbbi belgeler ile sabit görülürse bu durum esas alınarak savcılık işlemlerinin devam etmesi de diğer bir ihtimal. Hakkında taciz olan A.E isimli şahısın gözetim altındayken,  tetkinlerinin tamamlanması için yasal süre 3 hafta ile sınırlı. Eğer 3 haftada akıl hastası olup olmadığı tespit edilemezse resmi sağlık kurumlarının 3 aya kadar ek süre isteme hakkı mevcut.

Taciz iddialarını ortaya atan ve çocuklarının tacize uğradığını söyleyen aile başta olmak üzere, Sütlüce mahallesi sakinleri ve tüm Eskişehir halkı Suriye uyruklu şahsın ceza almasını istiyor. Kamuoyunda "çocuk tacizi" iddialarının duyulmasıyla halkın tepkisi günden güne büyüyor. Eskişehir sakinleri bir an önce kararın açıklanmasını bekliyor. Ayrıca halk, yerel yönetimlerin ve yerel siyasi temsilcilerin olayın üzerine gitmesini de bekliyor.