İhracata yön veren şehir Eskişehir” mottosuyla ESO ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte 2 farklı oturumda, dış ticaretin gelişmesine önemli ölçüde katkı sunacak bilgilendirmeler yapıldı. Toplantının açılışında konuşan ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Eskişehir önemli bir ihracat kenti ve bu yolda daha da ilerliyor. Kilogram başına ihracatta Türkiye ortalamasının yüzde 25 üzerinde daha katma değerli ihracat yapıyoruz. Bugün de hem ihracat hem yeşil dönüşüm alanında özellikle gençlere bilgi paylaşımını aktarmak adına güzel bir çalışma içerisindeyiz. Verimli bir toplantı olmasını diliyorum, katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Alanında uzman konuşmacıların yer aldığı bir toplantının gerçekleştirildiğini belirten Eskişehir Genç İş Adamları Derneği (ESGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Entok, “Bugün burada sizlerle ihracat konusunda tüm iş hayatını ilgilendiren konuları konuşacağız. İhracatın devamlılığı için hayati öneme sahip yeşil dönüşüm ve finansman usulü hakkında bilgi sahibi olacağız. Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Biz gençler adına da büyük bir şans olarak görüyorum”

DIŞYÖNDER İhracat Komitesi Başkanı Umut Rallas ise yaptığı konuşmada, merkezi farklı bir şehirde olup da Eskişehir’de üretim yapan, istihdam sağlayan firmalar dahil edildiğinde Eskişehir'in ihracat rakamının 4 milyar doları aştığını ancak bunun yeterli olmadığını belirtti. Rallas, “Rotası ihracat olan bu gemide hep beraber yol alıyoruz. Seyir defterimizde 1 tane rahat günümüz yok. Ancak ihracat gibi zorlu ama bir o kadar da keyifli başka bir yolculuk da yok. Bu noktada da aramızda 20-30 ve hatta 40 yılını dış ticarete adamış tecrübeli isimlerin olmasını biz gençler adına da büyük bir şans olarak görüyorum. İhracat gibi uzun soluklu bir yolculukta, genç sanayiciler, genç ihracatçılar olarak da yorulmaksızın çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Açılış konuşmaları sonrası gerçekleşen ilk oturumda “Sürdürülebilir İhracat ve Yeşil Dönüşüm” konusu DIŞYÖNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakan Çınar moderatörlüğünde; Dış Ticaret ve Finans Danışmanı Nilüfer Arıak, ESO Sürdürülebilir Yeşil Sanayi Birimi Koordinatörü Ömer Benli ve ESTÜ Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe’nin değerlendirmeleriyle ele alındı.
Programın ikinci oturumunda “İhracatın Finansmanı ve KDV İadelerinde Yaşanan Sorunlar Çözüm Önerileri” konusu Global Pass Gate Kurucusu Ali Sofyalıoğlu moderatörlüğünde; Eskişehir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Halil Cabar, Türk Eximbank Eskişehir Şube Müdürü Önder Ergen ve Akbank Eskişehir Köprübaşı Şube Müdürü İhsan Fatih Şahin’in bilgi paylaşımlarıyla derinlemesine değerlendirildi.

Bilgilendirmeler sonrası ayrıca katılımcıların soruları yanıtlandı.