2023 / 2024 Öğretim Yılının İlk Ders Zili çaldı. Zil çaldı ama kime derseniz;

Annelere, babalara, evdeki büyüklere, çocuklara, kırtasiyecilere, servisçilere ve en önemlisi öğretmenlere. Çocuklarımız için hep beraber koşacağız bu sene büyük bir ralli olacak eğitim dönemi. Çünkü gelecek çocuklarla gelecek. Güne her evden adım atmakla başlıyor eğitim hayatı. Bu sene eğitim dönemi hazırlığı ekonomik kriz yüzünden aileler büyük bir yük altına girdiler. İlk, orta, Lise öğrencilerinin çok büyük bir maraton içinde yaşayacağı bir dönem olacak.  20 milyon öğrenci ve 1.2 milyon öğretmen ders başı yaptı. Tabii bu yıl okullar açılmasına 48 saat kala Bakanlık Eğitim Öğretim sisteminde bazı değişiklere gitti. Mevzuat düzenlemeleriyle liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı yeniden uygulamaya konuldu ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı.

Öte yandan, liselerdeki sınavlar, artık sadece yazılı yoklama şeklinde yapılacak. 6698 sayılı kanunda yer verilen, kişinin açık rızası aranmaksızın kişisel verilerinin işlenmesini mümkün kılan durumlar dışında öğrencilere ait kişisel veriler veli, vasi veya ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemeyecek. Bakanlık tarafından dün, okullarda yapılan sınavlara ilişkin ilk kez çatı bir yönetmelik yayımlandı. MEB Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği ile okullarda birden fazla öğretmen tarafından okutulan derslerin tüm sınavlarının ortak yazılı olarak yapılması hükmü yer aldı.

Okullarda öğretmenler tarafından yapılacak yazılı sınavlarda açık uçlu ve kısa cevaplı soruların kullanılması, ortak yazılı sınavların yapılması, sınav haftası uygulamasına geçilmesi, Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinin sınavlarının 4 dil becerisini ölçecek şekilde yapılması gibi pek çok yenilik yeni dönemle birlikte hayata geçirilecek. Yeni eğitim öğretim yılı birinci dönemi, 11 Eylül 2023 Pazartesi başlayıp 19 Ocak 2024 Cuma sona erecek. Birinci dönem ara tatili, 13 Kasım 2023 Pazartesi başlayacak ve 17 Kasım 2023 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 Pazartesi başlayıp 2 Şubat 2024 Cuma tamamlanacak. İkinci dönem, 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8 Nisan 2024 Pazartesi ile 12 Nisan 2024 Cuma arasında yapılacak.

Çünkü gelecek çocuklarla gelecek

Onlar adına hepinize Teşekkürler Öğretmenim.

Fx489eTXsAM6U7g