Bildirici, Verem Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada, 1-7 Ocak tarihlerinin 'Verem Haftası' olarak kutlandığını belirtti. Bildirici, dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birinin tüberküloz mikrobu ile enfekte olduğunu ifade etti. Mikroba sahip insanların yüzde 5 ve 15'inde yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunduğunu vurgulayan Bildirici, her yıl dünyada yaklaşık 10 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığını ve 1,5 milyon insanın bu hastalıktan vefat ettiğini paylaştı. Verem mikrobunun hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile yayıldığını belirten Bildirici, tedavi olmayan her hastanın yılda 5-15 kişiye hastalığı bulaştırma riski olduğunu ifade etti. Solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın olduğu dönemde özellikle öksürürken ve hapşırırken dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Bildirici, öksürük ve hapşırığın uzağa yönlendirilmesi gerektiğini, aksi takdirde mikropların solunum yoluyla bulaşabileceğini belirtti.

Verem belirtileri ve tedavi süreci

Verem hastalığının belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi gibi genel yakınmaların yanı sıra öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı gibi akciğer şikayetlerinin ortaya çıkabileceğini vurgulayan Bildirici, veremden şüphelenen kişilerin 2-3 haftadan uzun süren ve antibiyotik tedavisine rağmen geçmeyen öksürük durumunda hemen sağlık kuruluşlarına başvurması gerektiğini belirtti. Verem tedavisinde kullanılan ilaçların ücretsiz olarak Verem Savaşı Dispanserlerinden verildiğini ve ekonomik güçlük yaşayan hastalara nakdi yardım yapıldığını ifade etti. Tedavi sürecinin en az 6 ay sürdüğünü belirten Bildirici, ilaçların düzenli içilmesinin önemine vurgu yaparak, tedaviyi yarıda bırakan hastaların toplumda basil saçmaya devam ettiğini ifade etti.

Temaslılar ve koruyucu tedavi

Verem hastası ile aynı havayı paylaşan kişilere ‘temaslı’ denildiğini belirten Bildirici, bu kişilere koruyucu ilaç tedavisi uygulandığını ve Verem Savaşı Dispanserlerinde ücretsiz muayene ve tetkiklerin yapıldığını aktardı.

Verem hastalığının dünya genelinde en çok ölüme neden olan ilk 10 sebepten biri olduğuna dikkat çeken Bildirici, toplumdaki bireylerin duyarlı olması ve hastalık belirtileri gösteren kişilerin en kısa sürede Verem Savaşı Dispanserine başvurması gerektiğini vurguladı. Başvuru adresi olarak TÜLOMSAŞ yanı Zübeyde Hanım Yerleşkesindeki Verem Savaşı Dispanseri gösterildi.