Bir ay önce Özel Ümit Hastanesi Kulak Burun Boğaz uzmanına baş ağrısı sebebiyle muayeneye gelen yabancı uyruklu hastanın yapılan tetkiklerinde ve çekilen filmlerinde burnunun arkasındaki sinüslerin altında, yani beynin alt bölgesinde bir kitlesi olduğu fark edildi. Sol göz çukurunun altına doğru ilerleyen kitle nedeniyle baş ağrısı ve dış görüş kısıtlılığı sorunuyla hastaneye başvuran Iraklı hasta, Özel Ümit Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Bekir Oksay ve Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Gültekin Baş’ın gerçekleştirdiği ortak operasyon ile tedavi edildi.

"Kesi oluşturulmadan alındı"

KBB Doktoru Bekir Oksay, beyin cerrahı ile yaptıkları ortak görüşme sonrasında hastaya birlikte müdahale edebileceklerine karar verdiklerini anlattı. Sürece ilişkin bilgi veren Op. Dr. Oksay, şunları söyledi:

“Yapılan incelemelerde hastanın kafatasının sol göz kemiklerinin altında bulunan yan yüzdeki tümörler, burun deliklerinden girilerek tamamen kapalı bir yöntem kullanılarak bir kesi oluşturulmadan alındı. Ameliyat için önce KBB olarak, yolu açtık ve beyin cerrahının tümöre ulaşabilmesini sağladık ve Dr. Gültekin ile beraber bu tümörü temizledik.”

"Kompleki bir cerrahi yöntemi sağladık"

Operasyona ilişkin bilgi veren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Gültekin Baş ise şöyle konuştu:

“Hastanın yapılan beyin MR incelemelerinde sol şah damarının önünden kafanın ön tabanını oluşturan kemikleri eritip, göz hareketlerini engelleyen ve buradaki sinirlere, yapılara baskı yapan, elmacık kemiğinin arkasına doğru ilerlenim gösteren kitlesel lezyon tespit edildi ve bu lezyon açısından hastamız ameliyat edildi. Kafa tabanını tutan bu tümör, etraftaki anatomik yapılarla olan ilişkisi nedeniyle ulaşılması oldukça zor ve baskı yaptığı sinir komşulukları-damarsal komşuluklar nedenli komplike bir cerrahidir.”

"Hasta şikayetleri bitmiş şifa ile taburcu olmuştur"

Burun delikleri kullanılarak tam kapalı yöntemle ameliyatı yapılan hastanın tümörünün çıkarıldığını aktaran Op. Dr. Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ameliyat sonrasında hastanın yüzündeki uyuşma tamamen geçmiş, şifa ile taburcu olmuştur. Kapalı diye tabir edilen; ciltte herhangi bir kesi oluşturmadan yapılan bu işlem ile hasta açık ameliyata göre daha konforlu bir ameliyat süreci geçirmekte, günlük yaşantısına daha hızlı dönebilmektedir. Ameliyat ve sonrasındaki tüm süreç yolunda gitti ve bir sıkıntı yaşanmadı hastamızı bugün taburcu ettik. Hastanın patoloji örnekleri alındı ve ileri tedaviler için patoloji sonuçları beklenmektedir.”